دكتر واشقاني فراهاني مطرح كرد: اقدامات دانشگاه آزاد اسلامي براي مهار ريزگردها با توليد ذرات نانورس
به گزارش مركز حوزه رياست و روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين مطلب گفت: حفظ محيط زيست به عنوان يكي از اولويت هاي پژوهشي در برنامه راهبردي پژوهش و فناوري اين دانشگاه است.

 

دكتر واشقاني فراهاني مطرح كرد

اقدامات دانشگاه آزاد اسلامي براي مهار ريزگردها با توليد ذرات نانورس

به گزارش مركز حوزه رياست و روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اين مطلب گفت: حفظ محيط زيست به عنوان يكي از اولويت هاي پژوهشي در برنامه راهبردي پژوهش و فناوري اين دانشگاه است.

دكتر واشقاني فراهاني با اشاره به اينكه كنسرسيوم دانشگاه آزاد اسلامي براي مبارزه با پديده ريزگردها از اسفند 93 تشكيل شده است، افزود: پژوهشگران واحد خوراسگان، اقدام به توليد ذرات نانو رس كردند كه همراه با محلول خاصي روي سطح زمين پاشيده مي شود و به نحو موفقيت آميزي مي تواند ريزگردها را مهار كند و هم اكنون، شهرداري اصفهان براي خريد ذرات نانورس با دانشگاه آزاد اسلامي قرار داد بسته تا به صورت ميداني از اين محصول در شرق شهر اصفهان استفاده كند.

وي افزود: گسترش استفاده از باطري خورشيدي و سامانه آبياري فضاي سبز با سيستم فاضلاب در تمامي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي از ديگر اقدامات اين دانشگاه براي حفاظت از محيط زيست مي باشد.

واشقاني از برنامه هاي در حال اجراي مديريت دانشگاه آزاد اسلامي براي كاهش مصرف كاغذ نيز خبر داد و افزود: دو اقدام در اين راستا انجام شده است. يكي از اين اقدامات، راه اندازي سامانه الكترونيكي براي مكاتبات اداري است كه در سازمان مركزي از حدود يك سال پيش شروع شده و هم اكنون در ساير واحدهاي دانشگاهي نيز در حال گسترش است.

به گفته معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي، اين اقدام نه تنها به لحاظ مالي براي دانشگاه آزاد اسلامي سودمند است بلكه مصرف كاغذ را نيز در دانشگاه پايين مي آورد.

واشقاني با تاكيد بر اينكه محيط زيست به صورت امانت در اختيار بشر است، گفت: يك ماه پيش از سوي دكتر ميرزاده رياست دانشگاه آزاد اسلامي به تمام واحدهاي اين دانشگاه ابلاغ شد كه براي كاهش حجم كاغذ مصرفي، از دو طرف كاغذ در نگارش پايان نامه ها استفاده شود.

گفتني است نانورس ها كه شامل صفحات كوچك و نامنظم رسي به ضخامت حدود 1نانومتر و قطر 100 نانومتر مي باشند، مواد منحصر به فردي هستند كه به عنوان مواد افزودني براي ساخت نانوكامپوزيت ها و بهبود قابل توجه خواص مواد پليمري به كار مي روند. نانورس هايي كه به خوبي آماده شده و با مقادير كم(كمتر از 5%) به يك تركيب پليمري اضافه مي شوند، مي توانند نانوكامپوزيت هاي پليمري (بدون تفاوت خيلي زياد در ظاهر پلاستيك) توليد كنند كه خصوصيات بسيار برجسته اي مانند وزن سبك تر، خواص ضدخش و خواص عبورناپذيري در برابر گازها و اشتعال پذيري كمتر دارند

 

تاریخ:
1394/04/14
تعداد بازدید:
152
منبع:
Powered by DorsaPortal