به مناسبت چهلمين روز درگذشت برگزار شد: مراسم نكوداشت ياد و خاطره مرحوم استـاد كاتـوزيان در واحد اصفهان
همزمان با ايام چهلمين روز درگذشت دكتر امير ناصر كاتوزيان، مراسم يادبودي از سوي انجمن علمي حقوق و گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) در تالار بين المللي اميركبير اين دانشگاه برگزار شد.

 

به مناسبت چهلمين روز درگذشت برگزار شد:

مراسم نكوداشت ياد و خاطره مرحوم استـاد كاتـوزيان در واحد اصفهان

همزمان با ايام چهلمين روز درگذشت دكتر امير ناصر كاتوزيان، مراسم يادبودي از سوي انجمن علمي حقوق و گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) در تالار بين المللي اميركبير اين دانشگاه برگزار شد.

در اين مراسم كه با استقبال گسترده استادان و دانشجويان برگزار گرديد، دكتر مهدي الشريف استاديار حقوق دانشگاه اصفهان و از شاگردان دكتر كاتوزيان به توصيف ابعاد شخصيتي دكتر كاتوزيان پرداخت.

وي با تشكر از همه برگزار كنندگان اين مراسم گفت: تكريم از استاد كاتوزيان به تقدير از آثار وي نيست بلكه استاد كاتوزيان الگويي است كه همه بايد از او علم بياموزند، علم حقوق در دكتر كاتوزيان خلاصه نمي شود اما استاد كاتوزيان علم حقوق را نسبت به اساتيد خود فرسنگها جلو برد و نكته مهم آنكه استاد در نقد آثار علمي بزرگان و استادان خود همواره به اين نكته توجه داشت كه نقد بايد با رعايت احترام باشد.

الشريف اظهار كرد: مرحوم استاد كاتوزيان دوره جديد حقوق مدني را تاليف كرده است و اين دوره نسبت به آثار استادش سيد حسن امامي بسيار كامل تر و جامع تر است اما وي در اين اثر علمي، به شكلي محترمانه به نقد نشسته است بي آنكه جايگاه استاد خود دكتر امامي را تضعيف نموده باشد.

وي با بيان اينكه استاد كاتوزيان در آثار خود همواره به منابع غني فقه توجه داشتند و ايشان به هويت ايراني اسلامي حقوق بسيار اعتقاد داشتند افزود: استاد به غرور علمي ايراني اسلامي بسيار توجه داشت و برخلاف بعضي كه با استفاده از لغات و اصطلاحات فرنگي مي خواهند آبرويي براي خود دست و پا كنند، استاد اينگونه نبود اگرچه ايشان به چند زبان تسلط كامل داشتند.

الشريف در توصيه به دانشجويان گفت: به آثار استاد كاتوزيان بعنوان توقف گاه حقوق نگاه نكنيد بلكه بايد با همان نگرش استاد كاتوزيان به همراه استاد به توسعه علم حقوق و ادامه راه او انديشيد.

در اين مراسم همچنين دكتر محمدجعفري فشاركي مدير گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) و شاگرد استاد كاتوزيان در وصف پدر علم حقوق ايران گفت: تاليفات استاد بي بديل و بي نظير و آثار ارزشمند استاد بدليل نظم فكري و انديشه متعالي اوست، قلم روان و سليس استاد آثار حقوقي را به رغم منطق خشك حقوقي، روان و شيرين نموده است، استاد عليرغم آنكه ناجوانمردانه به گرايش به حقوق غرب متهم شده بود، اما ريشه انديشه استاد در حقوق بومي، ايراني و اسلامي است و اعتقادات و باورهاي ديني استاد به مراتب عميق و ريشه دار بود، استاد عشق وافري به معلمي داشت او استاد اخلاق بود، التزام ايشان به اخلاق و نظم بي نظير بود، استاد كاتوزيان قبل از علم آموزي اخلاق را به شاگردانش آموخت.

در پايان اين مراسم نماهنگي زيبا از زندگينامه مرحوم استاد امير ناصر كاتوزيان پخش گرديد.

 

تاریخ:
1393/07/28
تعداد بازدید:
403
منبع:
Powered by DorsaPortal