براي اولين بار در ايران در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان صورت گرفت: طراحي و اجراي 3 نوع آسفالت پليمري، سبز و اليافي جديد
با حضور مديران و مسئولين استاني، 3 نوع آسفالت پليمري، سبز و اليافي جديد كه توسط محققين دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) با مشاركت شهرداري اصفهان طراحي و ساخته شده است، در خيابان 250 متري مقابل تالار همايش هاي اميركبير اين دانشگاه اجرا شد.

با حضور مديران و مسئولين استاني، 3 نوع آسفالت پليمري، سبز و اليافي جديد كه توسط محققين دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) با مشاركت شهرداري اصفهان طراحي و ساخته شده است، در خيابان 250 متري مقابل تالار همايش هاي اميركبير اين دانشگاه اجرا شد.

احمد گلي محقق و پژوهشگر گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان و رئيس پژوهشكده بتن و راه سازي در تشريح اين نوع آسفالت هاي جديد پليمري گفت: كار تحقيقاتي نوع جديد آسفالت پليمري كه با استفاده از تركيبات پليمر كراتون تهيه شده در مدت 3 تا 4 ماه و با همكاري سازمان عمران شهرداري اصفهان و در قالب پژوهشكده مشترك دانشگاه و شهرداري اصفهان با عنوان پژوهشكده بتن و راه سازي صورت گرفته است.

رئيس پژوهشكده بتن و راه سازي افزود: اين نوع آسفالت كه نسبت به آسفالت معمولي 20 درصد گران تر است به دليل دوام و قدرت كششي بالا و امكان توزيع متناسب فشار بر سطح آن، با ضخامت كمتري قابل اجرا است و همچنين از طول عمر بالاتري برخوردار است.

گلي اظهار داشت: آسفالت پليمري جديد با قابليت هاي فني مانند تحمل توأمان دماي بالا در روزهاي گرم و تحمل دماي پايين در شبهاي سرد و ويژگي هاي پلاستومي و الاستومي خود در مقابل هرگونه ترك خوردگي و چروكيدگي ناشي از فشارهاي وارده در پيچ هاي تند بدليل فشار خودروهاي سنگين، مقاومت بالايي دارد و همين موضوع ضمن افزايش طول عمر آسفالت، هزينه هاي نگهداري آن را به نحو چشمگيري كاهش مي دهد و با اين قابليت ها طول عمر آسفالت تا 2 برابر افزايش مي يابد.

استاد و پژوهشگر گروه عمران واحـد اصفهان(خوراسگان) كه در جمع مديران و مسئولين استاني ميهمان واحـد اصفهـان، سخن مي گفت، افزود: پيش از اين انواعي از آسفالت پليمري داشته ايم اما در نوع جديد با استفاده از نوعي پليمر كراتون به اين قابليت هاي ويژه دست يافته ايم و ابداعي جديد محسوب مي شود.

احمد گلي خاطر نشان ساخت: همچنين در تحقيقات جديد براي اولين بار نوعي آسفالت كه با استفاده از مواد بازيافتي و پسماند هاي پلاستيكي تهيه مي شود طراحي و ساخته شده كه اين نوع آسفالت را به دليل آنكه موجب حفظ محيط زيست و جلوگيري از ورود پسماندهاي غيرقابل جذب پلاستيكي در محيط زيست خواهد شد، آسفالت سبز نامگذاري كرده ايم و در كنار آسفالت پليمري در اين دانشگاه اجرا خواهد شد.

رئيس پژوهشكده بتن و راه سازي افزود: آسفالت اليافي نيز كه براي دومين بار در ايران در اين دانشگاه اجرا مي گردد با استفاده از الياف پلي آلومين ساخته شده است كه از نظر هزينه توليد نسبت به آسفالت معمولي 30 درصد گران تر است اما به دليل ارتقاء قابليتهاي مقاومتي آسفالت مانند افزايش قدرت انعطاف و كاهش ترك خوري موجب افزايش عمر آسفالت و كاهش هزينه هاي نگهداري در دراز مدت مي شود و قبلا از اين نوع آسفالت توسط شهرداري تهران در بزرگراه جلال آل احمد تهران استفاده شده است.

در ابتداي اين برنامه كه معاون عمران شهرداري اصفهان، معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)، اعضاي كميته نظارت شوراي فني استانداري، مديركل دفتر فني استان، اعضاي شوراي اسلامي شهر اصفهان، قائم مقام سازمان راه و شهرسازي، رياست سازمان عمران شهرداري اصفهان، اعضاي پژوهشكده بتن و راه سازي، اساتيد و پژوهشگران گروه عمران و بسياري از مديران و معاونين دستگاههاي اجرايي استان حضور داشتند مدعوين با حضور در مجتمع توليدي صفه وابسته به شهرداري اصفهان، از نزديك از خط توليد آسفالت پليمري، سبز و اليافي بازديد و سپس با حضور در دانشگاه شاهد اجراي آن در خيابان مقابل تالار همايش هاي اميركبير بودند.

در حاشيه اين برنامه، نشستي با رويكرد بررسي علمي اين ابداعات با حضور كليه ميهمانان و مسئولين استاني برگزار گرديد. در اين نشست فروغي ابري رئيس واحد اصفهان ضمن عرض خير مقدم به ميهمانان به تشريح فعاليتهاي دانشگاه در زمينه توليد علم و فناوري اشاره كرد و براي محققين پژوهشكده بتن و گروه عمران و مسؤولين شهرداري اصفهان آرزوي موفقيت كرد.

همچنين مهندس رضايي رياست سازمان عمران شهرداري اصفهان با بياناتي ضمن تبريك به محققين و مبتكرين طرح هاي ياد شده ابراز اميدواري كرد در آينده شاهد توسعه هر چه بيشتر همكاري هاي علمي و فني ميان دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) در قالب پژوهشكده بتن و راهسازي و انجام پروژه هاي تحقيقاتي مشترك باشيم.

لازم به ذكر است پژوهشكده بتن و راه سازي در تابستان سال جاري به صورت مشترك توسط سازمان عمران شهرداري اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان تاسيس شده و تاكنون چندين پروژه مهم از جمله پروژه بتن غلتكي RCC و آسفالت هاي پليمري و سبز را طراحي و اجرا نموده است.

انتهاي پيام/ ع

تاریخ:
1392/08/25
تعداد بازدید:
416
منبع:
Powered by DorsaPortal