برای اولین بار در دنیا صورت گرفت:ابداع روشی جدید، ارزان قیمت و سازگار با محیط زیست در تصفیه فاضلابهای صنعتی
اولین فارغ التحصیل دوره دکتری خاکشناسی واحد خوراسگان با گرایش شیمی و حاصلخیزی، در پایان نامه خود، روشی جدید را در پالایش لجن فاضلابهای صنعتی از فلزات سنگین، ابداع کرد.

اولین فارغ التحصیل دوره دکتری خاکشناسی واحد خوراسگان با گرایش شیمی و حاصلخیزی، در پایان نامه خود، روشی جدید را در پالایش لجن فاضلابهای صنعتی از فلزات سنگین، ابداع کرد.

شهرام گودرزی در پایان نامه دکتری خود، با عنوان «گیاه پالایی لجن فاضلاب از فلزات سنگین نیکل، کادمیم و ... بوسیله گیاهان آبزی بومی شمال خوزستان»، روشی نو را برای تصفیه فاضلابهای صنعتی از عناصر و املاح فلزی سنگین ابداع کرد.

گودرزی افزود: این روش که برای اولین بار در دنیا ابداع شده و مورد توجه مجامع علمی دنیا قرار گرفته، بسیار ارزان و سازگار با محیط زیست است. در این فرآیند با استفاده از گیاهان آبزی بومی شمال خوزستان مانند تیفا، بوریا، نی خیزران و ... به راحتی می توان لجن فاضلاب را قبل از استفاده در کشاورزی، از عناصر فلزی سنگین پالایش نمود و از آلودگی زنجیره های غذایی در محیط زیست جلوگیری گرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: هم اکنون برخی از کشورهای صنعتی دنیا مانند؛ استرالیا، آمریکا، جمهوری چک و دیگر کشورها برای آشنایی با این روش ابراز تمایل نموده و خواهان انتقال فناوری آن هستند.

گودرزی گفت: این تحقیق کاملاً کاربردی است و می توان با احداث سامانه های نیزار مصنوعی در شهرکهای صنعتی، جنب کارخانجات و صنایع بزرگ و روستاها، نسبت به تصفیه فاضلابهای صنعتی از عناصر سنگین و سایر آلودگی ها اقدام و از ورود این گونه آلاینده ها به زنجیره های غذایی جلوگیری کرد.

وی افزود: برای انجام این پایان نامه بیش از سه سال متوالی کار تحقیقاتی صورت گرفته و تاکنون دو مقاله در همایشهای معتبر ملی و بین المللی ارائه و یک مقاله ISI با IF ۰۰۴/۱ از این تحقیقات به چاپ رسیده است. وی ضمن تشکر از استادان راهنمای خود در این پایان نامه؛ مهران هودجی و محمود کلباسی و نیز استاد مشاور خود؛ پیام نجفی، پایان نامه خود را به ملت سرافراز ایران اسلامی تقدیم و اظهار امیدواری کرد با این اقدام بتوان گامی هر چند کوچک در صیانت و بهبود شرایط زیست محیطی برداشت.

تاریخ:
1392/03/27
تعداد بازدید:
224
منبع:
Powered by DorsaPortal