دکتر سیدعلیرضا واسعی رییس حمایت از نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی :
علومی می تواند مؤثر باشد که ناظر به جامعه باشد

     نخستین کارگاه چیستی کرسی های نظریه پردازی نوآوری نقد و مناظره با حضور اندیشمندان حوزه    علوم انسانی در محل مرکز همایش های بین المللی تالار امیرکبیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان برگزار گردید.

    دکتر سیدعلی واسعی رییس دبیرخانه حمایت از نقد و مناظره هیأت کرسی نظریه پردازی نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : در حوزه علوم انسانی بومی سازی علوم بسیار حائز اهمیت است و علومی می تواند مؤثر باشد که ناظر به جامعه باشد و بتواند پاسخگوی شبهات جامعه باشد.

    وی با بیان این موضوع که نبایستی دیگر یافته های علمی را نادیده بگیریم تأکید کرد: در حوزه علوم انسانی نیازهای جامعه مشکلاتی دارد که باید این مشکلات به دست علوم انسانی حل و فصل شود .

    وی تصریح کرد : در جامعه کنونی ما غیراخلاقی شدن امری اخلاقی جلوه می کند و این در حالی است که مسلمانان اصرار بر اخلاق دارند که به عنوان مثال تعارفات در جامعه ، نمونه ای بارز از غیراخلاقی شدن در اخلاق جامعه است که نه تنها با فرهنگ ما تعارض دارد بلکه مسائل اخلاقی را تحت الشعاع قرار می دهد.

    دکتر سیدعلی رضا واسعی افزود : در چشم انداز 1404 هـ .ش دست یافتن به جایگاه اول اقتصادی ، علمی و فناوری در سطح منطقه ی آسیای جنوب غربی با تأکید بر جنبش نرم افزاری و تولید علم رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی ، ارتقاء نسبی سطح درآمد سرانه و رسیدن به استقلال کامل را به همراه دارد و همواره حرکت یک جامعه به سمت مقصد می تواند مسیر هموار را به دنبال داشته باشد.

    رییس دبیرخانه حمایت از نقد و مناظره هیأت کرسی نظریه پردازی نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : نظر غیرعمیق ناظر به سوال است و در حالیکه نظریه عمیق و ناظر بر مسئله است و محققین عرضه علوم انسانی با این نگاه مسائل را رصد می کنند و در نهایت منتج به کرسی نظریه پردازی می شود.

     وی تأکید کرد : علوم انسانی بر خلاف دیگر علوم بسیار پیچیده و سخت یاب است چراکه شناخت و معرفت باید با تجربه گره بخورد تا بتواند تأثیر گذار باشد.

    وی در پایان افزود : سخنانی که پایه علمی داشته باشد می تواند زیربنای یک اندیشه صحیح و درست در حوزه علوم انسانی باشد.

    لازم به ذکر است برای اولین بار کارگاه چیستی کرسی های نظریه پردازی نوآوری نقد و مناظره در واحد خوراسگان با دریافت شناسه از دفتر مطالعات نیروی انسانی سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در سطح منطقه چهار به میزبانی حوزه معاونت پژوهشی واحد خوراسگان برگزار گردید.

تاریخ:
1390/05/06
تعداد بازدید:
347
منبع:
Powered by DorsaPortal