توكلي تشريح كرد جزئيات برگزاري آزمون سراسري 95 / توصيه‌هاي توكلي به داوطلبان
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش كشور جزئيات برگزاري آزمون سراسري 95 و دفترچه‌هاي آزمون عمومي و اختصاصي گروه‌هاي آزمايشي 5 گانه را تشريح كرد.

توكلي تشريح كرد

جزئيات برگزاري آزمون سراسري 95 / توصيه‌هاي توكلي به داوطلبان

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش كشور جزئيات برگزاري آزمون سراسري 95 و دفترچه‌هاي آزمون عمومي و اختصاصي گروه‌هاي آزمايشي 5 گانه را تشريح كرد.

دكتر حسين توكلي در گفت‌و گو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا گفت: «تا ساعت 8 صبح امروز سه‌شنبه 22 تير 95 از تعداد 8 هزارو 609 داوطلب ثبت‌نام كننده در آزمون سراسري، تعداد 632 هزار داوطلب يعني بيش از 73/5 درصد ثبت‌نام‌كنندگان پرينت كارت شركت در آزمون خود را دريافت كردند و به همه داوطلباني كه تاكنون كارت شركت در آزمون خود را دريافت نكرده‌اند توصيه مي‌شود حداكثر تا پايان روز چهارشنبه 23 تير با مراجعه به سايت سازمان سنجش و آموزش كشور به نشاني www.sanjesh.org پرينت كارت شركت در آزمون خود را دريافت كنند.»

او گفت: «به داوطلبان گروه آزمايشي رياضي -فني، انساني و هنر توصيه مي‌شود با توجه به اينكه آزمون آنها به ترتيب در صبح و بعداز‌ظهر روز پنجشنبه 24 تير برگزار مي‌شود، حداكثر تا پايان امروز كارت خود را دريافت كنند تا فرصت اصلاح مغايرت احتمالي آن را با مراجعه به مسئولان داشته باشند.»

توكلي گفت: «براساس برنامه زماني پيش‌بيني‌شده، آزمون سراسري سال 95 در صبح و بعدازظهر روزهاي پنجشنبه و جمعه 24 و 25 تير در 329 شهرستان و بخش مختلف و 467 حوزه امتحاني برگزار مي‌شود. آزمون داوطلبان گروه‌هاي انساني و هنر در بعدازظهر پنجشنبه، رياضي- فني در صبح پنجشنبه، تجربي در صبح جمعه و گروه زبان‌هاي خارجي در بعدازظهر جمعه برگزار مي‌شود. فرآيند برگزاري آزمون صبح‌ها از ساعت 7:30 و بعدازظهر از ساعت 15 است. درِ حوزه‌هاي امتحاني صبح ساعت 7 و بعدازظهر 14:30بسته مي‌شود و از ورود داوطلبان بعد از بسته‌شدن درهاي حوزه امتحاني ممانعت مي‌شود. منظور از شروع فرآيند آزمون، اقدامات اجرايي آن از قبيل شناسايي سالن‌هاي امتحاني، شناسايي صندلي با توجه به شماره داوطلبي كه هم به عدد و هم به حروف در بالاي كارت شركت در آزمون آمده است مي‌باشد و توجه به دستورالعمل‌هاي اجرايي كه از بلندگو بر حسب مورد پخش مي‌شود براي داوطلب ضروري است.»

 

مشاور عالي سازمان سنجش و آموزش كشور گفت: «بعد از اين مرحله پاسخگويي به سوالات نظر‌خواهي در مدت تعيين‌شده و جمع‌آوري آنها و توزيع بسته حاوي پاسخ‌نامه و دفترچه آزمون عمومي (دفترچه شماره 1) داوطلبان برابر برنامه زماني انجام مي‌شود. داوطلب براي حضور در جلسه آزمون بايد علاوه‌ بر پرينت كارت شركت در آزمون و اصل كارت ملي يا شناسنامه عكس‌دار، چند مداد سياه پررنگ، مدادتراش،‌ مداد‌پاك‌كن و يك سنجاق يا سوزن به همراه داشته باشد. داوطلب بايد از آوردن وسايل اضافي به جلسه آزمون از قبيل كيف دستي، كتاب، جزوه، هر گونه يادداشت، دستگاه ارتباطي (تلفن همراه، تب‌لت و بي‌سيم و ...) و همچنين وسايل شخصي خودداري كند. علاوه‌ بر اين آوردن وسايل از قبيل قلم‌نوري، ساعت هوشمند و دستبند هوشمند نيز به جلسه آزمون ممنوع است. در صورتي كه داوطلب اين وسايل را به همراه داشته باشد به عنوان متخلف تلقي و برابر قانون رسيدگي به تخلفات و جرايم با او رفتار مي‌شود.»

توكلي گفت: «در جلسه آزمون عمومي و اختصاصي به هر يك از داوطلبان گروه‌هاي پنج‌گانه يك پاسخنامه داده مي‌شود كه در مستطيل بالاي پاسخنامه مشخصات داوطلب آمده است. همراه با اين پاسخنامه دفترچه آزمون عمومي (دفترچه شماره 1) به داوطلب داده مي‌شود. داوطلبان دقت داشته باشند كه در مستطيل بالاي پاسخنامه نبايد چيزي نوشت. داوطلبان بايد به محض دريافت پاسخنامه، شماره آن را با شماره صندلي و شماره كارت شركت در آزمون خود مقايسه كنند تا مطمئن شوند بين آنها اختلافي وجود ندارد و در صورت مغايرت بلافاصله آن را با مراقبان جلسه آزمون مطرح كنند. بعد از اين مرحله لازم است داوطلبان براساس دستوري كه از بلندگو پخش مي‌شود، مشخصات خود را از قبيل نام‌ و نام‌خانوادگي و ... با مداد سياه پررنگ تكميل و امضا كند. داوطلب بايد محل مخصوص جوابي را كه در پاسخنامه براي هر سوال در نظر گرفته شده است به وسيله مداد نرم سياه پررنگ پُر كند. چون پاسخنامه‌ها به وسيله ماشين علامت‌خوان تصحيح مي‌شوند، داوطلب بايد محل‌هاي مخصوص جوابگويي را پُررنگ و يكنواخت تكميل كند. اگر علامت ضربدر در محل پاسخگويي گذاشته شود يا در دفترچه آزمون علامت‌گذاري كند، قابل نمره‌گذاري با ماشين علامت‌خوان نيست و به حساب نمي‌آيد.»

او گفت: «در تست‌هاي چهار گزينه‌اي براي هر پاسخ صحيح 3 نمره مثبت و براي هر پاسخ غلط 1 نمره منفي در نظر گرفته مي‌شود. بنابراين داوطلبان بايد توجه داشته باشند كه به سوالات با دقت جواب دهند و اگر به سوالي بيش از يك پاسخ داده شود همه پاسخ‌هاي آن سوال مورد قبول نيست و يك نمره منفي نيز به آن سوال تعلق مي‌گيرد..»

توكلي با اشاره به سوالات دفترچه‌هاي آزمون گفت: «به هر داوطلب در هر گروه آزمايشي دو دفترچه عمومي و اختصاصي داده مي‌شود. سوالات عمومي هر 5 گروه آزمايشي از لحاظ عناوين دروس، تعداد سوالات و مدت پاسخگويي يكسان است. سوالات آزمون عمومي در دفترچه شماره 1 چاپ شده است. در اين دفترچه جمعاً 100 سوال عمومي وجود دارد كه 25 سوال آن زبان و ادبيات فارسي، 25 سوال زبان و ادبيات عربي، 25 سوال فرهنگ و معارف اسلامي و 25 سوال نيز زبان انگليسي است كه بايد در مدت 75 دقيقه داوطلبان به آنها پاسخ دهند. داوطلباني كه به معارف غير اسلام پاسخ مي‌دهند و يا زبان خارجي آنها غير انگليسي است، لازم است كه به سوالات اقليت‌هاي مذهبي (مسيحي، كليمي، زرتشتي) و زبان‌هاي خارجي غير انگليسي (فرانسه، آلماني، ايتاليايي، روسي) كه به ضميمه دفترچه عمومي آنها الصاق شده است نيز پاسخ دهند.»

او افزود: «دفترچه آزمون اختصاصي گروه آزمايشي رياضي و فني شامل يك دفترچه به نام دفترچه شماره 2 است. در اين دفترچه 135 سوال اختصاصي وجود دارد كه داوطلبان اين گروه بايد در مدت زمان 175 دقيقه به آنها پاسخ دهند. دفترچه آزمون اختصاصي براي گروه تجربي (به جز دارندگان ديپلم بهياري يا شاغلان در حرفه بهياري) شامل يك دفترچه به نام دفترچه شماره 2 است كه در اين دفترچه 170 سوال درج شده است و داوطلب بايد در مدت زمان 175 دقيقه به آنها پاسخ دهد. دفترچه شماره 3 در گروه تجربي حاوي تعداد 50 سوال دروس تخصصي بهياري است كه داوطلبان داراي مدرك ديپلم بهياري و بهياران شاغل بايد علاوه‌ بر پاسخگويي به دفترچه شماره 1 و 2 به 50 سوال دروس بهياري دفترچه شماره 3 نيز در 30 دقيقه پاسخ دهند.»

توكلي گفت: «دفترچه اختصاصي گروه علوم انساني (به جز داوطلبان دارنده گواهي‌نامه دوره پيش‌دانشگاهي علوم و معارف اسلامي) شامل يك دفترچه به نام دفترچه شماره 2 است. اين دفترچه نيز داراي 180 سوال است كه داوطلبان گروه علوم انساني بايد در 165 دقيقه به آنها پاسخ دهند. دارندگان مدرك پيش‌دانشگاهي (علوم و معارف اسلامي) بايد به سوالات دروس اصول عقايد و فقه نيز در دفترچه شماره 3 پاسخ دهند. اين دفترچه داراي 20 سوال دروس اصول عقايد و فقه است و مدت زمان پاسخگويي آن نيز 20 دقيقه است.»

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش كشور گفت: «دفترچه آزمون اختصاصي براي گروه هنر با عنوان دفترچه شماره 2 داراي 160 سوال است كه داوطلبان اين گروه آزمايشي بايد در 165 دقيقه به آنها پاسخ دهند. دفترچه آزمون اختصاصي براي گروه زبان‌هاي خارجي‌ (براي داوطلباني كه زبان خارجي آنها زبان انگليسي است) 70 سوال اختصاصي دارد. همچنين در اين دفترچه 70 سوال زبان فرانسه و 70 سوال زبان آلماني نيز وجود دارد كه داوطلبان بايد در مدت زمان 105 دقيقه به آنها پاسخ دهند. داوطلباني كه زبان خارجي آنها ايتاليايي يا روسي است نيازي به پاسخگويي به سوالات اختصاصي ندارند و براي اين دسته از داوطلبان دفترچه شماره 2 اختصاص داده نمي‌شود.»

 

تاریخ:
1395/04/22
تعداد بازدید:
136
منبع:
Powered by DorsaPortal