مراسم گراميداشت روز جهاني خاك، در واحد اصفهان(خوراسگان) برگزار شد
روابط عمومي و اطلاع رساني: به همت گروه خاكشناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) و با همكاري شعبه استاني انجمن علوم خاك ايران مراسم و مركز تحقيقات كشاورزي استان مراسم گراميداشت روز جهاني خاك در اين دانشگاه برگزار شد.

مراسم گراميداشت روز جهاني خاك، در واحد اصفهان(خوراسگان) برگزار شد

روابط عمومي و اطلاع رساني: به همت گروه خاكشناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) و با همكاري شعبه استان انجمن علوم خاك ايران و مركز تحقيقات كشاورزي استان مراسم گراميداشت روز جهاني خاك در اين دانشگاه برگزار شد.

از آنجايي كه در جهان روز 5 دسامبر مصادف با روز 14 آذر ماه به عنوان روز جهاني خاك گرامي داشته مي شود، به همين مناسبت مراسمي علمي ـ تخصصي به ميزباني گروه خاكشناسي دانشگاه آزاد اسلامي اصفهان(خوراسگان) و دعوت انجمن علوم خاك ايران(شعبه اصفهان) در سالن جنبي تالار اميركبير دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) برگزار گرديد.

در ابتداي اين مراسم دكتر حميد قيومي محمدي رئيس شعبه استاني انجمن علوم خاك ايران در اصفهان برنامه ها و اهداف انجمن مزبور و شعبه استاني را براي حضار تشريح و از همه علاقه مندان و دانشجويان دانشكده هاي كشاورزي، منابع طبيعي و محيط زيست دعوت نمود با عضويت در انجمن مزبور تلاش هاي نهادمند و علمي خود را در جهت پايداري خاك ها و زمين ريخت هاي استان منسجم تر نمايند و همسو با دانشگاه ها و مراكز پژوهشي استان و با همگرايي بيشتر، مساعي خود را براي حفاظت و بهره برداري بهينه و پايدار از خاك ها افزون تر نمايند.

همچنين دكتر احمد جلاليان عضو انجمن و استاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)، با اعلام هشدار در مورد فرسايش خاك و پيامدهاي آن گفت: بي توجهي به پايداري خاك ها در دشت هاي استان امنيت غذايي را تهديد خواهد نمود و در سرآب حوضه هاي آبي، پايداري حوضه هاي آبخيز و تامين آب حوضه هاي آبگير و آبريز و نيز تامين آب شهرها و دشت هاي كشاورزي را به چالش خواهد كشيد.

جلاليان برنامه جامعي را براي حفاظت از خاك ها و اركان حوضه هاي آبريز پيشنهاد نمود و خواستار توجه عاجل و بيشتر به منابع خاك ها و اراضي استان شد.

در ادامه دكتر محمود صلحي عضو انجمن علوم خاك ايران و عضو هيئت علمي مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي اصفهان وضعيت ميزان و توزيع عناصر غذايي نيتروژن، فسفر، پتاسيم، آهن، روي، مس، و منگنز در خا كهاي استان و ايران را مورد ارزيابي قرار داد و با حدود بحراني اين عناصر مقايسه كرد و در توصيه اي جامع، تلفيق عناصر غذايي جهت دستيابي به حفظ محيط زيست و سلامتي و بهداشت جامعه را پيشنهاد كرد.

در اين مراسم مهندس كامران صفوي سرپرست مركز رشد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) با ارائه گزارشي  در مورد فعاليت هاي مركز رشد اين دانشگاه مراحل تاسيس و ثبت شركت هاي دانش بنيان، ثبت اختراعات و نوآوري ها، كارآفريني و حمايت هاي فكري، مادي و معنوي دانشگاه و معاونت رياست جمهوري را مورد اشاره قرار داد و درباره چگونگي پيگيري و  راهكارهاي ميان بُر جهت تجاري سازي و راهيابي به فن بازارها را براي حضار توضيح داد.

دكتر مهران هودجي عضو انجمن و دانشيار دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) نيز در اين مراسم طي سخناني به تبيين موضوع زمين پزشكي و ارتباط آن با آلودگي هاي زيست محيطي پرداخت و با توجه به اهميت بحث آلودگي هاي خاك و نقش آن در چرخه زيست انسان، دام و گياه نكات مهمي را بيان داشت.

از ديگر برنامه هاي مراسم روز جهاني خاك، بنا به پيشنهاد مشترك شعبه استاني انجمن و گروه علوم خاك دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)، از استاد و پيشكسوت فرهيخته علوم خاك دكتر شاپور حاج رسوليها تجليل به عمل آمد و لوح تقدير و هديه اي به ايشان اهدا گرديد.

در پايان مراسم و با حضور سخنرانان و دكتر ناصر هنرجو مدير گروه علوم خاك، جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و به سوالات دانشجويان و حضار پاسخ داده شد.

در پايان دكتر قيومي از همكاري دكتر احمد علي فروغي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)، دكتر پيام نجفي معاون پژوهشي دانشگاه آقاي و دكتر فروغ مرتضايي نژاد رئيس دانشكده كشاورزي و دكتر ناصر هنرجو مدير گروه علوم خاك و دكتر ميترا عطا آبادي و دكتر الهام چاوشي و اعضاي شاخه دانشجوئي انجمن، بدليل ميزباني و همكاري در برگزاري مراسم بزرگداشت روز جهاني خاك تشكر شد.

شعبه استاني انجمن در زمينه فعاليت هاي علمي،  فرهنگ سازي و همگرايي و تعامل اعضاي انجمن با دانشگاه اعلام آمادگي كرد  و نشاني پست الكترونيكي زير جهت ارتباط علاقمندان با شعبه استاني انجمن علوم خاك ايران اعلام گرديد:   soilscience.sssi.isf@gmail.com 

 
تاریخ:
1394/09/17
تعداد بازدید:
201
منبع:
Powered by DorsaPortal