رهبر انقلاب در پي كشته و زخمي شدن هزاران نفر از حجاج: دولت سعودي موظف است مسئوليت بپذيرد
مديريت غلط و اقدامات ناشايسته كه عامل اين فاجعه بوده نبايد از نظر دور بماند
بسم الله الرحمن الرحيم

انا لله و انا اليه راجعون


فاجعه‌ي مصيبت‌ بار امروز در منا كه در آن جمع كثيري از ضيوف‌ الرحمان و مومنانِ مهاجر الي‌الله از كشورهاي گوناگون، جان باختند، اندوهي بزرگ در جهان اسلام پديد آورده و عيد آنان را عزا كرده است. در ميهن عزيز ما نيز دهها خانواده كه مشتاقانه در انتظار عزيزان حج‌گزار خود بودند، اكنون به عزاي آنان نشسته‌اند. اينجانب با قلبي سرشار از غم و همدردي با مصيبت‌ديدگان، اين حادثه اندوهبار را به روح مطهر حضرت رسول اعظم (صلي الله عليه و آله) و به ساحت مقدس ولي الله الاعظم حضرت صاحب‌الزمان (اروحنا فداه) كه صاحب‌عزاي اصلي است، و به همه بازماندگان و عزاداران در سراسر جهان اسلام به ويژه در ايران عزيز تسليت عرض مي‌كنم و رحمت خاصه‌ي خداوند غفور و رحيم و شكور را براي اين ميهمانان گراميش و شفاي عاجل آسيب‌ديدگان و مجروحان را از درگاه عطوفتش مسألت مي‌نمايم و يادآور مي‌شوم:

1. مسئولان نمايندگي اينجانب و سازمان حج تلاش طاقت‌فرساي خود در شناسايي جان‌باختگان و معالجه مجروحان و اعزام به كشور و خبررساني سريع را كه سراسر امروز بدان مشغول بودند همچنان ادامه دهند و همه كساني كه توانايي دارند به آنان كمك كنند.

2. هر گونه كمك ممكن را به حجاج ديگر كشورها نيز تعميم دهند و حق برادري اسلامي را به انجام رسانند.

3. دولت سعودي موظف است مسئوليت سنگين خود را در اين حادثه‌ي تلخ پذيرفته و به لوازم آن به قاعده‌ي حق و انصاف عمل كند. مديريت غلط و اقدامات ناشايسته كه عامل اين فاجعه بوده نبايد از نظر دور بماند.

4. جان‌باختگان اين حادثه انشاالله مشمول اين كلام نوراني قرآن‌اند كه: «و من يخرج من بيته مهاجرا الي الله و رسوله ثم يدركه الموت فقد وقع اجره علي الله» اين براي بازماندگان، تسلاي بزرگي است. آنان پس از طواف و سعي و پس از ساعات پربركت عرفات و مشعر و در حال انجام مناسك حج به ديدار معبود شتافته‌اند، و انشاالله مورد لطف و رحمت ويژه احديتند. اينجانب با تسليت دوباره به عزاداران، سه روز عزاي عمومي در كشور اعلام ميكنم.

والسلام علي عباد الله الصالحين

سيّدعلي خامنه‌اي
دوم مهر يكهزار و سيصد و نود و چهار
تاریخ:
1394/07/07
تعداد بازدید:
167
منبع:
Powered by DorsaPortal