مدير گروه تخصصي آب واحد اصفهان: محدوديت منابع آب كشور، لزوم توجه به رشته ي علوم و مهندسي آب را، دو چندان كرده است
روابط عمومي و اطلاع رساني: توجه به خبرها و آمار آب هاي شيرين كشور و محدوديت هاي جدي در منابع آب و عواقب خطرناك خشكسالي و خسارت هاي جبران ناپذير آن، لزوم توجه به رشته علوم و مهندسي آب را دو چندان كرده و بر ارزش اين رشته در ميان رشته هاي مرتبط با آب مي افزايد.

 

مدير گروه تخصصي آب واحد اصفهان:

محدوديت منابع آب كشور، لزوم توجه به رشته ي علوم و مهندسي آب را، دو چندان كرده است

روابط عمومي و اطلاع رساني: توجه به خبرها و آمار آب هاي شيرين كشور و محدوديت هاي جدي در منابع آب و عواقب خطرناك خشكسالي و خسارت هاي جبران ناپذير آن، لزوم توجه به رشته علوم و مهندسي آب را دو چندان كرده و بر ارزش اين رشته در ميان رشته هاي مرتبط با آب مي افزايد.

بهنام سروري نژاد با اعلام اين مطلب افزود: برنامه ريزي دقيق براي بهينه سازي مصرف آب، اين ماده حيات بخش، محدوديت منابع، نياز روز افزون و افزايش جمعيت، لزوم داشتن نگاه مهندسي در حوزه آب را آن قدر ارزشمند و ضروري كرده است كه نيازي به دليل و برهان ندارد.

وي اظهار كرد: در راستاي تامين نيروي انساني متعهد و متخصص در رشته آبياري و زهكشي و به منظور نيل به خودكفايي در زمينه آبياري و زهكشي لازم است متخصصيني تربيت شوند كه بتوانند با استفاده از دانش و تجربيات خود در توسعه و رشد اقتصادي كشور از طريق بالا بردن راندمان استفاده از منابع آب و خاك دخالت كرده و در امور تحقيقات و آموزش و برنامه ريزي و طراحي و زهكشي نيز خدمت نمايند.

مدير گروه علوم و مهندسي آب دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) افزود: يكي از اهداف اصلي از تأسيس اين رشته، تربيت نسلي از مهندسان آب است كه آشنايي و توانايي لازم را براي همكاري و گفتمان با متخصصان ساير رشته‌ها بر سر مسايل مربوط به آب دارا باشند.

وي عنوان كرد: فارغ‌التحصيلان اين رشته علاوه بر دانش پايه علوم آب، به دانش تخصصي در يكي از زمينه‌هاي تخصصي مرتبط با آب (مانند آب شهري، آب كشاورزي، سازه‌هاي آبي، مهندسي زهكشي و غيره) و يا به دانش و اطلاعات پايه در يك رشته ديگر (مانند رشته‌هاي علوم انساني، ساير رشته‌هاي مهندسي مانند كامپيوتر، برق و غيره) مسلط خواهند بود.

سروري نژاد در خصوص بازار كار اين رشته گفت: فارغ‌التحصيلان علوم و مهندسي آب قادر خواهند بود در هر كدام از خوشه‌هاي تحصيلي، در سازمان جهاد كشاورزي، شركتهاي تابعه وزارت نيرو(شركت آب منطقه‌اي و شركت آب و فاصلاب)، شركتهاي مهندسين مشاور و پيمانكاري در زمينه‌هاي مختلف مربوط به آب (مانند آبرساني، آبياري و زهكشي و ... به عنوان كارشناس مطالعات و مهندس ناظر) مشغول به كار شوند.

مدير گروه علوم و مهندسي آب دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) اظهار كرد: عنوان رشته «علوم و مهندسي آب» عنواني نسبتا جديد است كه جايگزين رشته مهندسي كشاورزي آب در دانشگاه ها شده و البته اين جايگزيني فقط يك تغيير عنوان نيست بلكه برنامه درسي اين رشته به طور كامل مورد بازنگري اساسي قرار گرفته و در بهمن ماه 1391 به تصويب شوراي برنامه ريزي آموزش عالي رسيده است.

سروري نژاد افزود: در برنامه درسي رشته علوم و مهندسي آب، 13 خوشه تخصصي تعريف شده و در هر خوشه بين 22 تا 24 واحد درسي پيش بيني شده است كه دانشجو مي تواند به صورت كاملا اختياري و بنا به علاقه خود و شرايط دانشگاهي كه در آن تحصيل مي كند يكي از اين خوشه ها انتخاب كند.

وي افزود: اين خوشه ها شامل خوشه آبياري و زهشكي، سازه هاي آبي، مديريت منابع آب، هواشناسي كشاورزي، آب و فناوري اطلاعات، آب و مهندسي محيط زيست، آب و كشاورزي، آب و توسعه، آب و اقتصاد، آب و حكمراني، آب و حقوق، آب و مهندسي سيستم و همچنين مهندسي آثار و سازه هاي تاريخي آبي هستند و فعلا اين 13 خوشه براي رشته علوم و مهندسي آب به تصويب نهايي رسيده است.

وي ادامه داد: مهندسي آب يكي از رشته هاي دانشكده كشاورزي است كه پذيرفته شدگان در اين رشته بايد ديپلم رياضي داشته باشند و در واقع اين رشته پلي است بين رشته هاي عمران و كشاورزي كه فارغ التحصيلان رشته قادرند مسائل فني عمران را در زمينه كشاورزي به كار گيرند و فارغ التحصيلان اين رشته مي توانند در طراحي سيستم هاي آبياري تحت فشار، طراحي شبكه هاي آبياري و زهكشي و مسائل مربوط به سدها فعاليت كنند و بيشتر در زمينه نظارت و اجرا و در بحث آبهاي زيرزميني فعاليت دارند.

سروري نژاد با بيان اينكه رشته مهندسي آب بازار كار مناسبي نسبت به ساير رشته هاي كشاورزي دارد افزود: دانشجوياني كه در مقطع كارشناسي رشته علوم و مهندسي آب پذيرفته شوند بايد در دوره چهارساله تحصيل خود مجموعا 140 واحد درسي را بگذارنند كه 22 واحد آن عمومي، 24 واحد درس هاي علوم پايه، 59 واحد درسي تخصصي رشته است و مي توانند حداقل 15 واحد و حداكثر 24 واحد درسي از خوشه انتخابي و همچنين بين پنج تا 14 واحد درس هاي انتخابي رشته را در كنار شش واحد كارورزي بگذرانند.

عضو هيأت علمي دانشكده كشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) گفت: مدرك فارغ التحصيلان كارشناسي رشته علوم و مهندسي آب با همين عنوان و بدون ذكر گرايش و خوشه صادر مي شود اما در ريز نمرات و كارنامه آنان، واحدهاي درسي و خوشه هاي انتخابي آنها مشخص خواهد بود.

شايان گفتن است: گروه مهندسي آب دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) داراي امكانات آزمايشگاهي از قبيل آزمايشگاه هيدروليك و مكانيك سيالات، آبياري و زهكشي و نقشه‌برداري مي‌باشد. ضمناً اين دانشگاه داراي مركز تحقيقات آب مي‌باشد كه در جهت حل معضلات مرتبط با كمبود منابع آب كشور و استان با كمك متخصصان رشته تخصصي آب در حال فعاليت تحقيقاتي و ترويجي است و اين دانشگاه در شاخه‌ هاي تخصصي رشته علوم و مهندسي آب در مقطع كارشناسي، مبادرت به پذيرش دانشجو بدون آزمون نموده است.

تاریخ:
1394/06/03
تعداد بازدید:
491
منبع:
Powered by DorsaPortal