رهبرانقلاب در ديدار جمعي از دست‌اندركاران حج:حج امسال بايد ضمن حفظ عزت و كرامت ملت ايران به كانون وحدت مسلمانان جهان تبديل شود
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست‌اندركاران و كارگزاران حج و سفرهاي عتبات، حج را ضامن "تداوم اسلام" و مظهر "وحدت و عظمت" امت اسلامي خواندند و با تأكيد بر توجه همزمان به ابعاد اجتماعي و فردي اين فريضه بزرگ، انتقال تجربيات وحدت بخش ملت ايران در كنگره عظيم حج را موجب همبستگي، همدلي و اقتدار بيشتر امت اسلامي برشمردند.

 

رهبرانقلاب در ديدار جمعي از دست‌اندركاران حج:

حج امسال بايد ضمن حفظ عزت و كرامت ملت ايران به كانون وحدت مسلمانان جهان تبديل شود

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار دست‌اندركاران و كارگزاران حج و سفرهاي عتبات، حج را ضامن "تداوم اسلام" و مظهر "وحدت و عظمت" امت اسلامي خواندند و با تأكيد بر توجه همزمان به ابعاد اجتماعي و فردي اين فريضه بزرگ، انتقال تجربيات وحدت بخش ملت ايران در كنگره عظيم حج را موجب همبستگي، همدلي و اقتدار بيشتر امت اسلامي برشمردند.

ايشان با اشاره به خصوصيات بي‌نظير حج نسبت به ساير فريضه‌هاي اسلامي افزودند: حج دو جنبه متفاوت فردي و اجتماعي دارد كه رعايت هر دو جنبه در سعادت دنيوي و اخروي حجاج و ملتهاي مسلمان، تأثير استثنايي دارد.

رهبر انقلاب زيارت خانه خدا و مناسك حج را فرصتي بي‌نظير براي تطهير روح، نزديكي به پروردگار و فراهم كردن توشه تمامي عمر دانستند و خطاب به زائران خانه خدا افزودند: تك تك اعمال حج را قدر بدانيد و روح و جانتان را در سرچشمه اين نعمت بزرگ، پاكيزه و سيراب كنيد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تشريح جنبه اجتماعي حج نيز به حضور همزمان همه ملتها با همه تفاوت هاي نژادي، مذهبي، فرهنگي و ظاهري در مكه و مدينه اشاره كردند و افزودند: حج مظهر و فرصت واقعي "وحدت اسلامي" است.

ايشان با انتقاد شديد از كسانيكه با انواع روشها از جمله بزرگ كردن مفهوم مليّت، حقيقت و اهميت امت اسلامي را كمرنگ ميكنند افزودند: حج، نمونه اي معنادار از تشكيل امت اسلامي و فرصت بسيار بزرگ براي همزباني، همدلي و ابراز همدردي مسلمانان جهان است.

رهبر انقلاب تجلي عظمت امت اسلامي و فرصت تبادل تجربيات را از ديگر نكات مهم جنبه اجتماعي حج برشمردند و افزودند: بيان و انعكاس تجربيات مفيد ملتهاي مسلمان، تقويت امت اسلامي را به همراه مي آورد.

ايشان در همين زمينه به تجربيات موثر و كارآمد ملت ايران در دشمن شناسي، اعتماد نكردن به دشمن و اشتباه نگرفتن دوست با دشمن اشاره كردند و افزودند: مردم ما با دركي ستايش برانگيز، دريافته اند كه استكبار جهاني و صهيونيزم، دشمن حقيقي و لجوج ملت ايران و امت اسلامي اند و به همين دليل در همه اجتماعات عظيم ملي و اسلامي، عليه آمريكا و صهيونيزم شعار داده اند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: در 36 سال اخير، استكبار گاه دشمني با ايران را از زبان و رفتار كشورهاي ديگر پيگيري كرده است اما ملت ايران هميشه متوجه بود كه اين كشورها فريب خورده و آلت دستند و دشمن واقعي، همان آمريكا و اسرائيل است.

رهبر انقلاب به تجربه ناموفق روي كار آمدن برخي گروههاي اسلامي در بعضي كشورها اشاره كردند و گفتند: آنها برخلاف ملت ايران، جاي دوست و دشمن را اشتباه گرفتند و ضربه اش را نيز خوردند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اتحاد را از ديگر تجربه هاي قابل انتقال ملت ايران به ملتهاي ديگر در موسم حج برشمردند و افزودند: مردم ايران با وجود همه اختلاف هاي " عقيدتي، فكري و سياسي" و تفاوتهاي قوميتي، وحدت ملي را حفظ كرده اند و قدر اين نعمت الهي را به خوبي ميدانند كه اين تجربه گرانقدر بايد به ديگر ملتهاي مسلمان منتقل شود.

ايشان درگيري داخلي در برخي كشورها را به بهانه هاي مذهبي، سياسي و حتي حزبي، نتيجه قدرناشناسي نعمت وحدت برشمردند و افزودند: خداوند با هيچ ملتي، "قوم و خويشي" ندارد و اگر مردمي قدر اتحاد و همدلي را ندانند خداوند آنها را به بليّه اختلاف و درگيري و خونريزي دچار ميكند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي توطئه هاي ظالمان جهاني را بر ضد اسلام و ايران و نظام اسلامي يادآورد شدند و افزودند: آنها در واقع نه بر ضد شيعه يا ايران، بلكه بر ضد قرآن توطئه ميكنند چرا كه ميدانند قرآن و اسلام، كانون بيداري بخش ملتهاست.

رهبر انقلاب با استناد به تلاش بي وقفه مستكبران براي دستيابي به راههاي متنوع نفوذ و ضربه زدن به مسلمانان افزودند: به پشتوانه حمايت بي پايان مالي استكبار، ده‌ها مركز و كانون فكري و سياسي در آمريكا، اروپا، فلسطين اشغالي و كشورهاي وابسته، در حال مطالعه و بررسي اسلام و شيعه هستند تا راههاي مقابله با عوامل بيدارساز و اقتدار آفرين امت اسلامي را شناسايي و عملياتي كنند.

ايشان افزودند: زورگويان جهاني، ايجاد خشونت و تفرقه به نام اسلام را كاملاً جدي دنبال ميكنند و در تلاشند با بدنام كردن دين مبين اسلام، به جان هم انداختن ملتها و حتي ايجاد درگيري ميان يك ملت، امت اسلامي را تضعيف كنند كه انتقال تجربيات وحدت بخش و دشمن شناسانه ملت ايران به ديگر ملتها در ايام حج ميتواند اين توطئه را خنثي كند.

رهبر انقلاب خاطر نشان كردند: البته انتقال تجربيات مفيد ملتها به يكديگر در موسم حج، مخالفاني دارد اما به هر حال بايد راه آنرا پيدا كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بخش پاياني سخنانشان با اشاره مجدد به لزوم توجه همزمان به ابعاد فردي و اجتماعي حج، تأكيد كردند: مبادا حجاج محترم فرصت بي نظير تنفس در شهر معطّر پيامبر و حضور عبادي و شوق آور در مكه معظّمه و خانه خدا را با كار بسيار غلط گشت و گذار در بازار و خريد كالا از دست بدهند و حسرت استفاده نكردن كامل از فرصت بي نظير و نشاط آور حضور در مسجد الحرام و مسجد النبي را براي همه عمر بر دل خود بگذارند.

رهبر انقلاب در سخنان خود همچنين، تلاش براي برگزاري حج را از زيباترين و با شكوهترين مسئوليت ها خواندند و با تشكر از زحمات مسئولان حج افزودند: همه توان خود را براي تحقق حجِ مطلوب به كار گيريد.

 

تاریخ:
1394/05/31
تعداد بازدید:
55
منبع:
Powered by DorsaPortal