دبير انجمن علوم تربيتي واحد اصفهان(خوراسگان): دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي از پر سابقه ترين دانشكده هاي اين دانشگاه است
روابط عمومي و اطلاع رساني: سيد محمدعلي مصطفوي دبير انجمن علوم تربيتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) ضمن معرفي رشته علوم تربيتي و سابقه تعليم و تربيت در ايران، گزارشي از عملكرد اين انجمن ارائه كرد.

روابط عمومي و اطلاع رساني: سيد محمدعلي مصطفوي دبير انجمن علوم تربيتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) ضمن معرفي رشته علوم تربيتي و سابقه تعليم و تربيت در ايران، گزارشي از عملكرد اين انجمن ارائه كرد.

مصطفوي گفت: علوم تربيتي(Education) از رشته‌هاي علوم انساني است كه به جنبه‌هاي آموزش و پرورش آدمي و دانشهاي مربوط به آن مي‌پردازد. درباره مفهوم «آموزش و پرورش» بايد درنظر داشت كه «آموزش و پرورش» منحصر به افراد، زمان و مكان خاصي نيست. يعني به طور مشخص «آموزش و پرورش» منحصر به مدرسه، دانشگاه يا آموزش دروس خاصي نيست، بلكه «آموزش و پرورش» براي همه و در هر زمان و مكاني است.

وي با اشاره به ديدگاه صاحب نظران درباره آموزش و پرورش اظهار كرد: به گفته جان ديويي از دانشمندان حوزه تعليم وتربيت؛ آموزش و پرورش دوباره ساختن يا سازمان دادن تجربه ‌ها است، به منظور اينكه تجربه ها گسترش پيدا كند و براي هدايت و كنترل تجربيات بعدي، فرد را توانمندتر سازد. همچنين ژان ژاك روسو از جامعه شناسان قرن هفدهم ميلادي معتقد است؛ آموزش و پرورش هنر يا فني است كه به صورت راهنمايي يا حمايت نيروهاي طبيعي و استعدادهاي فراگير (متربي) و با رعايت قوانين رشد طبيعي و با همكاري خود او براي زيستن تحقق مي‌پذيرد.

دبير انجمن علوم تربيتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) افزود: علوم تربيتي از ماهيت ميان رشته اي برخوردار است و از فلسفه، روانشناسي، جامعه شناسي، آمار، اقتصاد و مديريت، مفاهيم بسياري را اقتباس نموده است. به عنوان مثال روانشناسي تربيتي متكي بر دانش روانشناسي و اقتصاد آموزش عالي بر مفاهيم علم اقتصاد مبتني است. ماهيت ميان رشته اي علوم تربيتي اگرچه موجب جامعيت اين علم گشته است ليكن از معضلات اين امر، پراكندگي موضوع، عدم امكان بررسي عميق مسائل و ضعف نظريه پردازي است.

وي در ادامه به معرفي گرايش ها و سوابق دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان (خوراسگان) پرداخت و عنوان كرد: دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي يكي از پر سابقه ترين دانشكده هاي اين دانشگاه مي باشد كه هم اكنون با 4 رشته داير در مقطع كارشناسي؛ علوم تربيتي با گرايش مديريت و برنامه ريزي آموزشي، علوم تربيتي با گرايش پيش دبستاني و دبستاني و روانشناسي صنعتي و سازماني و 4 رشته در مقطع كارشناسي ارشد؛ مديريت آموزشي، برنامه ريزي آموزشي، برنامه ريزي درسي و تاريخ و فلسفه آموزش وپرورش و 3 رشته در مقطع دكتري تخصصي؛ فلسفه تعليم و تربيت، برنامه ريزي درسي و مديريت آموزشي به تعليم و تربيت مشغول است.

وي در تبيين سوابق علمي اين دانشكده گفت: از ويژگي هاي اين دانشكده چاپ و انتشار بيش از بيش از 100 عنوان كتاب تاليف شده وبيش از 1000 مقاله چاپ شده بوسيله اعضاي هيات علمي آن است. همچنين بيش از 100 طرح پژوهشي بوسيله اساتيد اين دانشكده صورت گرفته است.

دبير انجمن علوم تربيتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) افزود: اين دانشكده داراي آزمايشگاه روانشناسي، مركز مشاوره دانشجويان و دو مجله علمي به نام هاي «دانش و پژوهش در علوم تربيتي(برنامه ريزي درسي) و «دانش و پژوهش در روانشناسي» مي باشد كه هر دو مجله به تصويب كمسيون بررسي و تاييد نشريات علمي رسيده و امتياز علمي پژوهشي دريافت نموده است و داراي دو انجمن علمي دانشجويي و يك دفتر فرهنگ اسلامي مي باشد.

مصطفوي عنوان كرد: انجمن علمي دانشجويي علوم تربيتي به عنوان عضو كوچكي از جامعه علمي پژوهشي دانشكده درسال 1382 به همت دكتر محمدعلي نادي تاسيس گرديد و از زمان حضور اينجانب در اين انجمن بالغ بر 5 كارگاه آموزشي، مراسم هاي دانشجويي به مناسبت هاي مختلف و چندين نشست صميمانه با اساتيد برگزار شده است.اين انجمن همچنين به منظور ارتقاي سطح كيفي آموزشي در نظر دارد با هماهنگي هاي صورت گرفته با سازمان هاي مرتبط از جمله بهزيستي استان، اداره كل كار، تعاون و رفاه اجتماعي، اداره كل آموزش و پرورش استان اصفهان، مركز پژوهشي معلمان و مركز آسيب شناسي توليد و تبادل فضاي مجازي، واحدهاي درسي را بعد عملي بخشد و در اين راستا موفقيت و توفيق انجمن را مرهون تلاش هاي مجدانه يكايك اعضاي انجمن مي دانم.

دبير انجمن علوم تربيتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) ابراز كرد: در پايان لازم مي دانم از زحمات دكتر احمدعلي فروغي رياست دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) كه خود از متخصصين اين رشته و از پيشكسوتان عرصه تعليم و تربيت كشور هستند و همچنين از حمايت هاي پيام نجفي معاون پژوهشي و فناوري، سيد حميد آتش پور رئيس دانشكده، نرگس كشتي آراي معاون دانشكده، زهره سعيديان و فريبا كريمي مديران گروه دانشكده و ديگر استادان تشكر كنم.

تاریخ:
1394/05/19
تعداد بازدید:
441
منبع:
Powered by DorsaPortal