با حضور مسؤولين كشوري و استاني صورت گرفت: افتتاح نمايندگي شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا در واحد اصفهان (خوراسگان)
روابط عمومي و اطلاع رساني: دفتر نمايندگي شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا با حضور مسؤولين و نمايندگاني از وزارت امورخارجه، شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا، سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي و مديران استاني، در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)، افتتاح شد.

 

با حضور مسؤولين كشوري و استاني صورت گرفت:

افتتاح نمايندگي شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا در واحد اصفهان (خوراسگان)

روابط عمومي و اطلاع رساني: دفتر نمايندگي شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا با حضور مسؤولين و نمايندگاني از وزارت امورخارجه، شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا، سازمان مركزي دانشگاه آزاد اسلامي و مديران استاني، در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)، افتتاح شد.

در ابتداي اين مراسم احمدعلي فروغي گفت: اقتصاد دانان سه عامل مديريت، سرمايه و نيروي كار را با اهميت مي دانند، بدون عامل مديريت نمي توان انتظار اقتصادي پويا و سالم داشت، مهمترين عامل مديريت است، اگر مديريت باشد، مسائل ديگر هم سامان مي يابد و برنامه ها به ثمر مي نشيند .

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) افزود: در رشد اقتصادي مسأله مديريت بسيار مهم است و از تجربيات ديگران هم بايد استفاده شود، از نظر علمي مديريت بايد با اخلاق توأم باشد و البته اخلاق، رمز مشاركت طلبي است چرا كه مشاركت بسيار مهم است و اگر نباشد طرح اقتصادي موفق نخواهد شد.

فروغي در ارائه گزارشي از فعاليتهاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) در شرق افريقا اظهار كرد: با توجه به برنامه ريزي هاي صورت گرفته و حمايتهاي معاونت امور بين الملل دانشگاه، قرار شده است براي صدور خدمات علمي و درماني در اوگاندا يك كلينيك دندانپزشكي تاسيس كنيم و با توجه به ارتباط بسيار خوبي كه برقرار شده، مقدمات واگذاري يك ساختمان بيمارستاني مجهز در آن كشور فراهم شده و اميدواريم بتوانيم در نيجريه، كنيا و ساير كشورهاي افريقايي مشابه اين برنامه را دنبال كنيم و به نتيجه برسانيم.

در ادامه اين مراسم حبيب اله انصاري نايب رئيس اول شوراي همكاريهاي ايران و افريقا گفت: براي من بسيار غرورآفرين است كه شعبه همكاري هاي اقتصادي ايران و آفريقا در شهر تاريخي ـ فرهنگي اصفهان شكل مي گيرد آن هم در دانشگاهي كه دكتر فروغي 28 سال است، مديريت آن را بر عهده دارند و الگويي براي همه كشور هستند و كسب نشان طلاي مديريت كيفيت جهاني پاريس در سال 2014 نيز از ميان دهها دانشگاه برگزيده، براي ما بسيار مهم است.

انصاري عنوان كرد: قاره آفريقا با حدود 1 ميليارد نفر جمعيت و 54 كشور، قابليت هاي بالايي براي سرمايه گذاري دارد و موقعيت ايران بعنوان كريدور شمال و جنوب در اين راستا بسيار حائر اهميت است، وجود كاني ها، ذخائر معدني و منابع انرژي گاز و نفت، ظرفيت هاي بالقوه فراواني را در زمينه سرمايه گذاري صنعتي ايجاد گرده است.

انصاري با بيان اينكه من به عنوان عضوي از كانونهاي عالي كارفرمائي كشور هستم گفت: بايد ارتباط اقتصادي خود را با قاره افريقا برنامه ريزي كنيم و گسترش دهيم، چرا كه امروزه مهمترين دغدغه اقتصاد ما، جدائي از نفت است و لذا بايد در فضاي كسب و كار امكاني فراهم كنيم تا با توسعه صادرات غيرنفتي سرمايه گذاري هاي جديدي انجام دهيم.

نايب رئيس اول شوراي همكاريهاي ايران و افريقا اظهار كرد: امروز بايد ارتباط ميان مراكز علمي و صنعت و تجارت را گسترش داد، ما تا الان جدا از دانشگاه برنامه ريزي كرده ايم، بين صنعت و دانشگاه همكاري نبوده است و بايد اين همكاري باشد و توسعه يابد و با افتتاح دفتر نمايندگي شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا در شهر اصفهان، نصف جهان، آن هم در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)، بايد به گسترش ارتباطات ميان اين دو حوزه با هدف توسعه اقتصاد كشور نگاه ديگري نمود.

همچنين پرويز كرباسي، نائب رئيس دوم شوراي همكاريهاي ايران و آفريقا در اين مراسم ضمن تقدير از زحمات محمدحامد كياني مشاور امور بين الملل واحد اصفهان(خوراسگان) و مسؤول دفتر نمايندگي شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا به خاطر پيگيرهاي فراوان در راه اندازي اين دفتر، با ابراز سخناني گفت: خوشبختانه در اين دانشگاه، نوآوري موج مي زند، در موضوع سرمايه گذاري در آفريقا با توجه به ظرفيت هاي بسيار خوبي كه وجود دارد، بايد بتوانيم به سرعت خدمات فني و مهندسي را، سامان دهي كنيم و براي اين منظور بايد كنسرسيوم خدمات فني تشكيل شود و ما بدنبال اين هستيم كه كشورهاي افريقايي بتوانند توانمندي هاي خود را به ظهور برسانند.

در اين مراسم محمدرضا فقيهي دبير شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و افريقا و كردآبادي نماينده دفتر وزارت امور خارجه در اصفهان هر كدام به طور جداگانه ضمن تبريك افتتاح دفتر نمايندگي شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)، به تشريح ظرفيت هاي افريقا و اتاقهاي بازرگاني آن و مسير تجارت دريايي با افريقا و طرحهاي افريقا و موانع و مشكلات مالي و اعتباري و موافقت نامه هاي بانكي و مشكلات در اين زمينه صحبت كردند.

آخرين سخنران اين مراسم محمد حامد كياني مشاور امور بين الملل واحد اصفهان(خوراسگان) و مسؤول دفتر نمايندگي شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا، شعبه اصفهان بود.

كياني گفت: راه اندازي اين دفتر در اصفهان با همت و پيگيري هاي دكتر فروغي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) به ثمر نشسته و اميدواريم شاهد بركات آن براي كشور عزيزمان جمهوري اسلامي ايران باشيم چرا كه اين دفتر تاثير فراواني بر اقتصاد ايران و افريقا دارد و بر اساس اعلام نيازهاي اقتصادي اتاق بازرگاني، صنعت، معدن و تجارت خواهد بود.

وي با ارائه آماري ضمن مقايسه تفاوت آشكار هزينه هاي خدمات فني و تكنولوژيك ايران در افريقا در مقايسه با خدماتي كه اروپائي ها با قيمت هاي سرسام آور به اين كشورها ارائه مي دهند گفت: ما مجموعه قوانين شرق افريقا را طبقه بندي كرديم و بر اساس آن مناسبات اقتصادي خود را پايه ريزي كرده ايم، درباره ساختمان كلينيك دندانپزشكي در اوگاندا كه داراي 45 اتاق و مكاني نوساز و بزرگ است قراردادها طراحي و برنامه ريزي شده است.

مسؤول دفتر نمايندگي شوراي همكاريهاي اقتصادي ايران و آفريقا، شعبه اصفهان اظهار كرد: با پيگيري هاي انجام شده، حسابهاي بانكي و بحث خزانه داري دفتر نمايندگي را پايه ريزي كرده ايم و بزودي عضوگيري شورا را از ميان متقاضيان انجام مي دهيم، اگرچه هم اكنون 10 عضو داريم و كميته هاي مختلفي را مانند كميته گردشگري، كميته صنعت، كميته معدن و . . . سامان دهي كرده ايم و اميدواريم با كمك خداوند متعال روز به روز بر توسعه اين كار افزوده شود و بتوانيم زمينه صدور خدمات و توليدات دانش بنيان را فراهم كنيم.

در پايان اين مراسم، جلسه پرسش و پاسخ برگزار و مسؤولين به سوالات حاضرين پاسخ دادند .

 

تاریخ:
1394/01/18
تعداد بازدید:
290
منبع:
Powered by DorsaPortal