بازديد رهبر معظم انقلاب اسلامي از نمايشگاه دستاوردهاي فناوري نانو
ما نياز داريم به اينكه پيشرفت كنيم؛ ما احتياج داريم. . . ما بايد خودمان را تقويت كنيم و خودمان را به اقتدار لازم برسانيم.

 

بازديد رهبر معظم انقلاب اسلامي از نمايشگاه دستاوردهاي فناوري نانو

ما نياز داريم به اينكه پيشرفت كنيم؛ ما احتياج داريم. . . ما بايد خودمان را تقويت كنيم و خودمان را به اقتدار لازم برسانيم.

رهبر معظم انقلاب از نمايشگاه دستاوردهاي فناوري نانو بازديد كرد. ايشان در انتهاي اين بازديد سخنان مهمي را ايراد فرمودند مشروح سخنان معظم له به اين شرح است:


بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم‌

امروز روز بسيار خوب و مطلوبى بود براى من به‌خاطر مشاهده‌ى كار برجسته‌اى كه در زمينه‌ى فنّاورى نانو بحمدالله در كشور شكل گرفته و پيش ميرود. البتّه يكايك اين كارهايى كه انجام گرفته و اشخاص محترمى كه اين زحمات را كشيدند و اين كارها را كردند، درخور اين هستند كه جداگانه ابراز تشكّر و سپاسگزارى و دعا براى پيشرفت براى آنها انجام بگيرد.

خوشبختانه مسئله‌ى فنّاورى نانو يك تجربه‌ى موفّقى است براى كشور ما؛ و نشان‌دهنده‌ى اين است كه وقتى يك مجموعه‌ى علاقه‌مند و دلسوز و بامعرفت به كار متمركز ميشوند بر روى يك نقطه‌ى خاصّى و كار را با برنامه پيش ميبرند، پيشرفتهاى محسوس و جهش‌وارى در آن كار به‌وجود مى‌آيد. پيشرفت كار فنّاورى نانو در واقع براى ما علاوه بر اينكه خودش ارزش دارد، از اين جهت هم كه يك نمونه‌اى است كه ما بتوانيم در همه‌ى كارهاى كشور از اين نمونه تبعيّت كنيم و آن را معيار قرار بدهيم، براى ما ارزش دارد. ما تقريباً ده‌سال پيش با مجموعه‌ى ستاد نانو يك ملاقاتى داشتيم؛ گزارشى به من دادند و موضوع نانو را براى ما تشريح كردند؛ مشغول شدند و پيشرفت كردند. امروز خوشبختانه مى‌بينيم ما در اين مقوله‌ى علمى و تحقيقى جهش به‌وجود آمده؛ يعنى كار به‌صورت جهشى پيش رفت.

خداى متعال را شكر ميگزاريم كه يك‌چنين اتّفاقى افتاده؛ مهم اين است كه شما ببينيد عوامل اين پيشرفت جهشى چه بوده است، اين عوامل را بايستى نگه داريد؛ وجود برنامه‌ى خوب، ثبات در مديريّت، اهتمام به فرهنگ‌سازى و گفتمان‌سازى. اين‌چيزى كه اخيراً من ديدم كه اين جوانهاى دانش‌آموز دنبال اين كار هستند و دارند اين مسئله را در حدّى كه از توانايى‌هاى معمول دانش‌آموزهاى ما بالاتر است دنبال ميكنند يا براى بخشهاى مختلف كارهايى انجام گرفته، اين گفتمان‌سازى است؛ اين گفتمان‌سازى خيلى مهمّ است.

يعنى در كشور اين فكر، اين گفتمان، اين انديشه به‌وجود بيايد كه بايد مسئله‌ى نانو را دنبال كرد. خب، نانو خيلى مهم است؛ نميخواهيم بگوييم از همه‌ى مسائل كشور، از همه‌ى مسائل فنّى مهم‌تر و بالاتر است؛ نه، [ امّا] يكى از مسائل مهم پيشرفت علمى و فنّى كشور است؛ ما اين را الگو قرار بدهيم براى كارهاى گوناگونمان و همين عوامل پيشرفت را كه به بعضى از آنها اشاره كردم، حفظ كنيم؛ يعنى برنامه را روزبه‌روز تكميل كنيم. موفّقيّتها ما را غرّه نكند؛ اين خيلى مهم است. خوشبختانه در اين ده سال پيشرفتتان خيلى خوب بوده؛ يعنى شما از رتبه‌ى پايينى در دنيا رسيده‌ايد به رتبه‌هاى بالا؛ به رتبه‌ى هفتم دنيا مثلاً رسيده‌ايد؛ خب، اين خيلى چيز مهمّى است وليكن اين ما را وادار نكند به اينكه قانع بشويم به وضعى كه هست و همين وضعيّت موجود را بخواهيم حفظ كنيم؛ نه، پيش برويد و فكر پيشرفت روزافزون در اين رشته را رها نكنيد. استعدادهاى گوناگونى هم جذب خواهند شد؛ الان همين پسرها و دخترهاى جوانى كه اينجا من ميبينم، خيلى استعدادهاى خوبى هستند؛ اگر اين موضوع براى اينها مطرح نميشد، اين باب براى تحقيقات اينها باز نميشد و اين استعداد بُروز نميكرد. ما خيلى از استعدادها را كه در كشورمان وجود دارد نمى‌شناسيم؛ ميدان را باز كنيم براى اينكه اين استعدادها شناخته بشوند و بيايند. ما امروز خيلى احتياج داريم به كار؛ ما يك عقب‌ماندگى تاريخى و يك فقر تاريخى در زمينه‌هاى علمى و تحقيقى داريم. درست است كه امروز شتابْ علمى ما در دنيا در درجه‌ى اوّل است و در واقع شتاب علمى از متوسّط خيلى خيلى بالاتر است لكن هنر اين شتاب حدّاكثر اين است كه ما را از اين عقب‌ماندگى تاريخى و از اين فقر تاريخى يك مقدارى جلو بياورد. ما بايد اين‌قدر اين كار را ادامه بدهيم كه برسيم به صفوف مقدّم؛ چرا ميگوييم صفوف مقدّم؟ چون هم امكانش را داريم، هم نيازش را داريم. اين‌همه استعداد خوب در كشور ما هست؛ يعنى متوسّط استعداد در كشور ما از متوسّط استعداد در دنيا بالاتر است؛ اين ثابت شده و جزو مسلّمات است. استعدادهاى فراوانى داريم كه اين استعداد بايستى بُروز كند و نتيجه بخش‌[ شود]. ثانياً ما نياز داريم به اينكه پيشرفت كنيم؛ ما احتياج داريم. مى‌بينيم كه منش مستقلّ سياسى و اجتماعى و فكرى ملّت ايران و جمهورى اسلامى موجب ميشود كه قدرتمندان دنيا، صاحبان قدرتهاى زورگو با ما دشمنى كنند؛ اين دشمنى در خيلى از جاها دارد خودش را بُروز ميدهد. خب، وقتى كه اين‌همه دشمنى با ما ميشود، بايد خودمان را تقويت كنيم و خودمان را به اقتدار لازم برسانيم.


خوشبختانه كارها تا حالا در همه‌ى زمينه‌ها خوب پيش رفته و من خواهش ميكنم نگذاريد كه اين چيزهايى كه عوامل پيشرفت در اينجا بوده به هم بخورد؛ اين مسئله‌ى ثبات مديريّت، تكميل برنامه، دورى از فضاهاى سياسى. يعنى از مهم‌ترين كارها اين است كه اين انگيزه‌هاى سياسى‌اى كه مشاهده ميكنيد بيرون هست، نگذاريد در اين مجموعه نفوذ كند؛ حيف است، خراب ميكند. و همين‌طور كه تاكنون بحمدالله خوب بوده، همين‌طور خوب نگه داريد و نگذاريد[ خراب شود]. و آقاى دكتر ستّارى هم اينجا حضور دارند و ميتوانند كمك كنند براى پيشرفت اينجا. همين‌طور كه حالا در اين نمودار نشان داده شد كه بودجه نسبت به مشابهات آن در دنيا خيلى كم بوده، يك مقدارى بيشتر پرداخته بشود به اين قضيّه. و ان‌شاءالله خداى متعال هم كمك كند؛ ما هم دعا ميكنيم به شما؛ هم دعا ميكنيم كه ان‌شاءالله خداوند كمك كند. اگر زنده بوديم، باز بعد از يك فاصله‌اى شماها را خواهيم ديد ان‌شاءالله با پيشرفتهاى بيشترى؛ و اگر ما هم نبوديم، ان‌شاءالله كشور پيشرفتهاى شما را خواهد ديد. و اين مسئله‌ى هدايت كار به سمت بازار و ثروت كه در اين گزارشها من يك جا ملاحظه كردم، خيلى مهم است؛ يعنى كارى بشود كه اين شركتهاى دانش‌بنيان به‌معناى واقعى كلمه بتوانند از اين محصول استفاده كنند، از اين فكر استفاده كنند؛ اين موجب ميشود كه كار علمى شما و تحقيقاتى شما در محيط زندگى مردم تأثير خود را نشان بدهد؛ اين تضمين پيشرفت كار شما است ان‌شاءالله. زنده باشيد.

 

تاریخ:
1393/11/12
تعداد بازدید:
161
منبع:
Powered by DorsaPortal