سالك در واحد اصفهان تأكيد كرد: ضرورت همخواني دانش آموختگان و خروجي دانشگاهها با نيازهاي جامعه
روابط عمومي و اطلاع رساني؛ احساس ما آن است كه خروجي دانشگاهها، امروز بر رشد آمار بيكاران تحصيل كرده در جامعه افزوده است، حال آنكه بايد دانش آموختگان و خروجي دانشگاهها نيروهايي باشند كه بلافاصله خود به كارآفريني و توليد شغل و حرفه و تأمين نيازهاي جامعه اقدام كنند.

 

سالك در واحد اصفهان تأكيد كرد:

ضرورت همخواني دانش آموختگان و خروجي دانشگاهها با نيازهاي جامعه

روابط عمومي و اطلاع رساني؛ احساس ما آن است كه خروجي دانشگاهها، امروز بر رشد آمار بيكاران تحصيل كرده در جامعه افزوده است، حال آنكه بايد دانش آموختگان و خروجي دانشگاهها نيروهايي باشند كه بلافاصله خود به كارآفريني و توليد شغل و حرفه و تأمين نيازهاي جامعه اقدام كنند.

حجه الاسلام دكتر سالك نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي كه در جمع اعضاي هيأت رئيسه و مديران دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) سخن مي گفت با اعلام اين مطلب افزود: اين اشكال به سياستهاي كلان آموزش عالي در ايران بر مي گردد و اين مستلزم بازنگري در اين زمينه است و شما بايد در دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) با هدف الگوسازي كاري كنيد كه هر دانشجوي فارغ التحصيل از اين دانشگاه مستقيما با ايده و طرح كارآفرين خود، به كار مشغول شود و براي عده اي ديگر اشتغال زايي كند.

رئيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي با طرح برخي ديگر از مشكلات و آسيب هاي آموزش عالي كشور اظهار كرد: نتيجه عدم توجه به اين موضوع، گسترش بيكاري در جامعه، به تعويق افتادن ازدواج جوانان، گسترش جرائم، طغيان، خشونت و سرخوردگي فارغ التحصيلاني است كه با مدارك دانشگاهي وارد جامعه مي شوند اما فاقد شغل اند و خود نيز با تكيه بر دانش فرا گرفته قادر به تدارك حرفه و شغلي نيستند.

حجه الاسلام سالك با تأكيد بر اينكه بايد پا را از ميدان حرف و كلام فراتر نهاد و به عرصه عمل وارد شد گفت: يكي از چالش هاي جدي آينده جهان موضوع آب و غذاست و من توصيه مي كنم تا مي توانيد با بهره گيري از متخصصين و محققين خود در موضوع كشاورزي و توليد غذا و تامين و مديريت منابع آب كار كنيد و گروه اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) تمام تلاش خود را براي تعريف اقتصاد بدون نفت بكارگيرد و در اقتصاد مقاومتي الگوسازي كند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ضمن بر شمردن اقسام توطئه هاي دشمن در عرصه دانشگاهها عنوان كرد: امروز توسعه آموزشهاي ديني براي جوانان بويژه دانشجويان ضرورتي انكار ناپذير دارد و من پيشنهاد مي دهم طبق فرمايشات رهبر معظم انقلاب حضرت آيت ا... خامنه اي بايد در دانشگاهها اولاً: فهم ديني عميق و ثانياً: بصيرت سياسي جوانان در برنامه ها مورد توجه باشد و به صورت روزافزون توسعه داده شود.

وي با ابراز نگراني از اوضاع فرهنگي حاكم بر برنامه هاي فرهنگي كشور، از كاهش جدي بودجه فرهنگي كشور در بودجه سال 94 بويژه در بخش هايي مانند نماز، از پرداختن برخي دانشگاهها به برنامه هايي مغاير با تعاليم اسلامي و آموزه هاي اهل بيت(ع) و تحريف وقايع قيام امام حسين(ع) تحت عناويني مانند مذاكره و صلح امام حسين(ع) با دشمن و ترويج موسيقي هاي حرام و ... به شدت انتقاد كرد و هوشياري مديران متعهد دانشگاه بويژه مسؤولين فرهنگي را در نظارت بر برنامه ها مورد تأكيد قرار داد.

نماينده مردم اصفهان با تجليل از خدمات دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) اين خدمات را مرهون تلاش همگاني بويژه زحمات سه دهه اخير رياست اين واحد دانشگاهي دكتر فروغي دانست و گفت: دكتر فروغي بعنوان يك انسان فداكار نه تنها تمام وجود خود را براي تعالي اين دانشگاه وقف كرده اند بلكه در تعبيري بالاتر به تأسي از روايت امام معصوم(ع) خود را براي توسعه علم و دانش نصب كرده اند و امروز داشتن دانشگاهي با 24000 دانشجو و بيش از 50000 نفر فارغ التحصيل، كار بسيار بزرگي است و جاي تقدير دارد.

در ابتداي اين جلسه پس از نمايش فيلم مستند دانشگاه، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) با ارائه گزارشي ضمن تبيين خدمات و اقدامات علمي و تحقيقاتي اين دانشگاه به فعاليت بيش از 60 تيم و شركت دانش بنيان اشاره و به تشريح پروژه توليد بذر هيبريدي در دانشگاه پرداخت، فروغي تصريح كرد: در حال حاضر توليد بذرهاي هيبريدي در انحصار هشت كشور صنعتي جهان است و اين دانشگاه از 8 سال پيش با سرمايه گذاري در اين خصوص به تكنولوژي برتر توليد بذرهاي هيبريدي درخصوص محصولات سيفي دست يافته است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) گفت: مركز رشد واحدهاي فناوري اين دانشگاه، ايده هاي جديد دانشجويان و نخبگان را مورد حمايت و راهنمايي قرار مي دهد تا آن ايده تبديل به يك محصول دانش بنيان شود و با تخصيص بودجه، امكانات و فضاي لازم بستر توليد انبوه آن محصول علمي را فراهم مي سازد.

دبير هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي استان اصفهان برنامه ريزي هاي صورت گرفته در حوزه توليد علم و حمايت از محصولات و شركت هاي دانش بنيان را در اين واحد دانشگاهي بسيار گسترده و وسيع دانست و اظهاركرد: امروز در اين واحد دانشگاهي داروهاي زيادي مانند داروي ضد ديابت، دم نوش هاي درماني و ... از طريق رشد ايده هاي علمي به توليد انبوه رسيده است .

فروغي با توجه به برنامه هاي فرهنگي ضرورت توجه به تربيت و تزكيه اخلاقي دانشجويان را از دغدغه هاي جدي اين دانشگاه در برنامه هاي دانست و توضيح داد: در هر نيمسال تحصيلي دانشجويان در يك فرايند دقيق توسط استادان، نمره انضباطي و نمره اخلاقي دريافت مي كنند و اين نمره در ارزيابي انضباطي دانشجويان بسيار حائز اهميت است.

در اين جلسه معاونين فرهنگي، پژوهش و فناوري، اداري و مالي، آموزشي و علوم پزشكي هر كدام بطور جداگانه به ارائه گزارشي از فعاليت هاي حوزه متبوع خود پرداختند.

 

تاریخ:
1393/11/07
تعداد بازدید:
123
منبع:
Powered by DorsaPortal