دكتر ميرزاده در مراسم گراميداشت روز دانشجو خبر داد: پرداخت 240 ميليارد تومان تسهيلات دانشجويي در دانشگاه آزاد اسلامي طي يك سال
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با گرامي داشت روز دانشجو با بيان اينكه اين نهاد علمي از تمامي تشكلهاي اسلامي و سياسي در چارچوب مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي حمايت مي كند، گفت: آيين نامه جديدي به منظور ارائه تسهيلات و حمايت از فعاليت هاي تشكل هاي اسلامي و سياسي دانشگاه آزاد اسلامي با تقويت رويكرد فرهنگي، علمي و پژوهشي امروز به مناسبت روز دانشجو ابلاغ شد.

 

دكتر ميرزاده در مراسم گراميداشت روز دانشجو خبر داد: پرداخت 240 ميليارد تومان تسهيلات دانشجويي در دانشگاه آزاد اسلامي طي يك سال

نگارش يافته توسط مركز حوزه رياست و روابط عمومي

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با گرامي داشت روز دانشجو با بيان اينكه اين نهاد علمي از تمامي تشكلهاي اسلامي و سياسي در چارچوب مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي حمايت مي كند، گفت: آيين نامه جديدي به منظور ارائه تسهيلات و حمايت از فعاليت هاي تشكل هاي اسلامي و سياسي دانشگاه آزاد اسلامي با تقويت رويكرد فرهنگي، علمي و پژوهشي امروز به مناسبت روز دانشجو ابلاغ شد.

به گزارش مركز حوزه رياست و روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر ميرزاده به همراه تعدادي از معاونين خود در مراسم گرامي داشت روز دانشجو(16آذر) در دانشگاه آزاد اسلامي واحد غرب تهران حضور يافت

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در اين مراسم با تبريك اين روز به تمامي دانشجويان گفت: روز دانشجو بيانگر عظمت و بزرگي نقش محوري دانشجويان در جامعه ايران است و نقش آنان در روشنگري تاريخ معاصر، نقشي ممتاز و بي‌بديل بوده است چرا كه تاثير جنبش دانشجويي بر ملي شدن صنعت نفت و مبارزه با رژيم استبدادي بر هيچ كسي پوشيده نيست.

دكتر ميرزاده با اشاره به 16 آذر سال 1332 و گرامي داشت شهداي اين روز تصريح كرد: 16 آذر 32 براي هميشه زنده بودن دانشگاه را در تاريخ ايران نشان داد و جنبش دانشجويي ايران جنبشي ضد استبدادي، ضد استعماري، وطن خواه و استقلال طلب بوده و خواهد بود.

وي ادامه داد: خون شهيدان 16آذر براي هميشه راه استبداد را به ايران بست و در ادامه مبارزه ملت ايران به رهبري امام خميني(ره) حكومت مردم سالاري ديني را در كشور ايجاد كرد.

دانشجو بايد مديريت را نقد كند

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينكه دانشجو بايد مديريت را نقد كند، اظهار داشت: اگر مديريت نقد نشود به طور حتم در فرآيند كاري و پيشرفت در جا خواهد زد زيرا پيشرفت فرآيندهاي آموزشي، پژوهشي، علمي و فرهنگي نتيجه نقد و نقادي است.

وي تصريح كرد: دانشجوي ايراني مظهر اميد، عقلانيت و نماد شاخص پيشرفت كشور است و به اين دليل كه دانشجو بخشي از محيط پيراموني خود است از آن تاثير مي گيرد و بر روي آن تاثير مي گذارد.

دكتر ميرزاده تاكيد كرد: بايد در برابر نقادي هاي دانشجويان با سعه صدر و بردباري رفتار كرد و نكات مورد اشاره آنها را مورد توجه قرار داد.

وي با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي بزرگترين دستاوردهاي علمي، فرهنگي و اجتماعي انقلاب اسلامي است، تاكيد كرد: اين دانشگاه با كمك و ياري امام خميني(ره) و درايت آيت الله هاشمي رفسنجاني تاسيس شد و جايگاه دانش افزايي و آزاد انديشي و همچنين جايگاه رفيعي براي توسعه فرهنگ ديني در كشور است.

دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي بايد در مسير توسعه علمي هر چه بيشتر كشور تلاش كنند

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي بايد با توجه به جايگاه اين نهاد در توسعه و پيشرفت اجتماعي اقتصادي و فرهنگي كشور در مسير توسعه علمي هر چه بيشتر كشور تلاش كنند.

وي با بيان اينكه خوشبختانه با پيروزي انقلاب اسلامي آزادي و استقلال به دانشگاه هاي كشور بازگشت، افزود: بعضي گروه ها و جريان ها به دنبال دخالت در امور دانشگاه ها هستند كه اين امر توهين به دانشجويان اساتيد و خانواده بزرگ دانشگاهيان و فرهيختگان جامعه است.

دانشگاه آزاد اسلامي از تمامي تشكل هاي سياسي و اسلامي در چارچوب مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي حمايت مي كند

دكتر ميرزاده با اشاره به ابلاغ آيين نامه برگزاري كرسي هاي آزاد انديشي در دانشگاه ها توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: با اجراي اين آيين نامه و برگزاري اين كرسي ها فضاي بازتري در دانشگاه ها براي نقادي و تعامل فراهم خواهد شد و دانشگاه آزاد اسلامي نيز موظف است از تمامي تشكل هاي سياسي و اسلامي در چارچوب مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي حمايت كند.

وي تاكيد كرد: ابلاغ آيين نامه ارائه تسهيلات و حمايت از فعاليت تشكل‌هاي اسلامي و سياسي دانشگاه آزاد اسلامي با تقويت رويكرد فرهنگي، علمي و پژوهشي نيز در اين راستا انجام شده است.

تسهيلات ويژه دانشگاه آزاد اسلامي براي فعاليت تشكل هاي اسلامي و سياسي

دكتر ميرزاده در ادامه با اشاره به تسهيلات ويژه دانشگاه آزاد اسلامي براي فعاليت تشكل هاي اسلامي و سياسي تصريح كرد: ارائه تسهيلات تا سقف 30 ميليون ريال به تشكل ها و 600 ميليون ريال به اتحاديه ها و يارانه اي 10 ميليون ريالي براي چاپ نشريه هاي تشكل ها تنها بخشي از اين تسهيلات است.

وي تاكيد كرد: همچنين براي برگزاري كرسي هاي آزاد انديشي اعتبارات ويژه اي در معاونت فرهنگي در نظر گرفته شده است كه در كنار آن بايد به اعتبار 30 ميليون ريالي براي توانمند سازي تشكلها و تقويت تجهيزات و امكانات آنها اشاره كرد.

خوشحالم كه در دانشگاه آزاد اسلامي تشكل‌هاي دانشجويي جان تازه‌اي گرفته است

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي افزود: خوشحالم كه در دانشگاه آزاد اسلامي تشكل‌هاي دانشجويي جان تازه‌اي گرفته و نشاط سياسي، فرهنگي و علمي در واحدهاي اين دانشگاه رونق گرفته است.

دكتر ميرزاده در ادامه به برخي از تسهيلات و يارانه‌هاي مختلفي كه به تشكل‌هاي اسلامي دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي طبق بخشنامه مذكور اختصاص مي‌يابد اشاره كرد و گفت: دفتر كاري در دبير خانه ستاد هماهنگي در استان‌ها به اين تشكل‌ها اختصاص مي‌يابد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي همچنين با اشاره به مجموع تسهيلات دانشگاه آزاد اسلامي به دانشجويان اين دانشگاه نيز گفت: به طور كلي دانشگاه آزاد اسلامي براي رفاه حال دانشجويان وام هاي متعددي از قبيل وام 10 ميليوني ازدواج، وام هاي شهريه و تقسيط 50 درصدي شهريه دانشجويان را در دستور كار خود قرار داده است.

وي ادامه داد: در طول يك سال گذشته يعني از مهرماه 92 تا مهرماه 93 صندوق رفاه دانشگاه آزاد اسلامي 240 ميليارد تومان و از محل اعتبار صندوق رفاه وزارت علوم در حدود 80 ميليارد تومان به دانشجويان تسهيلات پرداخت كرده است.

نقش دانشگاه آزاد اسلامي در توليد علم در كشور

دكتر ميرزاده در ادامه با اشاره به نقش دانشگاه آزاد اسلامي در توليد علم در كشور گفت: هم اكنون دانشگاه آزاد اسلامي در ميان تمامي دانشگاه هاي كشور در توليد علم و مقالات علمي رتبه نخست را دارد و اين واقعيت را گزارش پايگاه «اسكوپوس» و پايگاه ISIاثبات مي كنند.

وي با بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي دوستان و هواخواهان بسياري دارد تاكيد كرد: هم اكنون از هر سه خانواده ايراني يك خانواده با دانشگاه آزاد اسلامي در ارتباط است و اگر جمعيت 5 ميليوني فارغ التحصيلان اين دانشگاه را در نظر بگيريم به خوبي نقش اين دانشگاه در توسعه اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و علمي كشور مشخص مي شود.

از خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي انتظار مي رود از كيان و حيثيت اين نهاد علمي برتر كشور دفاع كنند

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: متاسفانه در كنار هواخواهان و دوستداران دانشگاه آزاد اسلامي عده اي بدخواه نيز وجود دارند كه با غرض ورزي تمامي دستاوردهاي بزرگ اين دانشگاه را زير سوال مي برند و من از تمامي خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي دانشجويان و اساتيد آن مي خواهم كه در مقابل اين بدخواهي ها بايستند و خود از كيان و حيثيت اين نهاد علمي برتر كشور دفاع كنند.

وي با اشاره به موفقيت هاي ورزشي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: موفقيت هاي دانشگاه آزاد اسلامي در امر توسعه ورزش قهرماني نيز بسيار چشمگير بوده كه مي توان به حضور ورزشكاران دانشجوي اين دانشگاه در بازي هاي آسيايي اشاره كرد كه از 57 مدال كسب شده ايران در اين بازي ها 51 مدال آن متعلق به خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در بخشي ديگر از سخنان خود با اشاره به ابلاغ سند توسعه علم و فن آوري كشور از سوي رهبر معظم انقلاب گفت: براساس اين سند تا پايان سند چشم انداز يعني تا سال 1404 بايد 50 درصد توليد ناخالص ملي كشور از اقتصاد دانش بنيان تامين شود كه بر اين اساس دانشگاه آزاد اسلامي گام هاي بزرگي را در اين مسير با تاسيس پارك هاي علم و فن آوري و شركت هاي دانش بنيان با همكاري دانشجويان و اساتيد برداشته است.

دانشگاه آزاد اسلامي دانشگاهي علمي و اسلامي است

وي با تاكيد بر اينكه دانشگاه آزاد اسلامي دانشگاهي علمي و اسلامي است، تاكيد كرد: مراقب تمام ارزش هاي اسلامي و حجاب در دانشگاه هستيم و مطمئنيم كه دانشجويان عزيز اين دانشگاه نيز به عنوان قشر فرهيخته به نوع پوشش خود در محيط علمي واقف هستند البته در تمام دانشگاه ها در سراسر دنيا بحث وقار علمي و متانت محيط دانشگاهي ايجاب مي كند كه همه شان دانشگاه را رعايت كنند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در بخش ديگر از سخنان خود در مراسم روز دانشجو از توسعه تحصيلات تكميلي در اين دانشگاه سخن گفت و تصريح كرد: با توجه به ظرفيت پايين دانشگاه هاي كشور در پذيرش دكتري و كارشناسي ارشد حركت در مسير توسعه تحصيلات تكميلي امروز به ضرورت تبديل شده است.

وي اظهار داشت: ميزان متقاضي براي ورود به مقطع دكتري سالانه در حدود 300 هزار نفر است كه تمامي دانشگاه هاي كشور توان جذب 8 درصد از اين افراد را دارد كه اگر اين ميزان را در كنار ميزان جذب 25 درصدي از متقاضيان يك ميليوني كارشناسي ارشد قرار دهيم، وضعيت نامطلوب تحصيلات تكميلي مشخص مي شود.

دكتر ميرزاده با بيان اينكه عدم جذب متقاضيان تحصيلات تكميلي موجب افزايش مهاجرت اين افراد به كشورهاي همسايه و خروج ارز از كشور خواهد شد ادامه داد: چرا بايد با پول فرزندان ايران دانشگاه اي كشور تركيه و آسياي ميانه توسعه يابند و اين ميزان ارز از كشور خارج شود.

وي ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامي با درك ضرورت توسعه تحصيلات تكميلي با بيش از 500 هزار دانشجو در مقطع دكتري و كارشناسي ارشد تا بهمن ماه سال جاري پرچم دار توسعه تحصيلات تكميلي درميان تمامي دانشگاه هاي كشور است.

استمرار توسعه علمي كشور بدون تحصيلات تكميلي امكان پذير نخواهد بود

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: استمرار توسعه علمي كشور بدون تحصيلات تكميلي امكان پذير نخواهد بود و اين در راستاي تاكيدات اسناد بالادستي نظام و رهبر معظم انقلاب است.

دكتر ميرزاده همچنين با اشاره به برنامه هاي اين دانشگاه براي كاهش وابستگي به شهريه گفت: با توجه به برنامه ريزي هاي انجام شده به اميد خدا تا پايان سال 96 وابستگي شهريه بيش تر از 60 درصد نخواهد بود و اميدوارم دانشگاه آزاد اسلامي با توسعه پارك هاي علمي و فن آوري خود در سالهاي آينده مقام نخست را هم در پارك هاي علمي و فن آوري و به تبع آن در توليد علم به صورت توامان داشته باشيم.

دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان بزرگترين دانشگاه حضوري جهان در تمامي دنيا شناخته شده است

وي در ادامه تاكيد كرد: امروز دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان بزرگترين دانشگاه حضوري جهان در تمامي دنيا شناخته شده است و به اميد خدا طي برنامه اي4 ساله به برند برتر در ايران و منطقه و در 10 سال آينده به يكي از برندهاي مطرح در جهان تبديل خواهيم شد.

در پايان اين مراسم با حضور دكتر ميرزاده رئيس دانشگاه آزاد اسلامي و تعدادي از معاونان وي از دانشجويان برتر دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران غرب تجليل شد.

 

تاریخ:
1393/09/17
تعداد بازدید:
361
منبع:
Powered by DorsaPortal