بيانيه تحليلي بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) پيرامون حوادث اخير اسيد پاشي در اصفهان
روابط عمومي و اطلاع رساني؛ حوزه بسيج دانشجويي شهيد چمران دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) در بيانيه مهمي حوادث اسيدپاشي روزهاي گذشته اصفهان و مسائل پيراموني آن را با ارائه شواهدي تاريخي از نقش دشمن در سوء استفاده از احساسات جريحه دار شده مردم ديندار و متعهد و عزيز را در اين گونه ماجراها مورد تحليل قرار داد. در زير متن بيانيه از نظرتان مي گذرد.

 

بيانيه تحليلي بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)

پيرامون حوادث اخير اسيد پاشي در اصفهان

روابط عمومي و اطلاع رساني؛ حوزه بسيج دانشجويي شهيد چمران دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) در بيانيه مهمي حوادث اسيدپاشي روزهاي گذشته اصفهان و مسائل پيراموني آن را با ارائه شواهدي تاريخي از نقش دشمن در سوء استفاده از احساسات جريحه دار شده مردم ديندار و متعهد و عزيز را در اين گونه ماجراها مورد تحليل قرار داد. در زير متن بيانيه از نظرتان مي گذرد.

و َلَا تَبْغِ الْفَسَادَ فِي الْأَرْضِ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْمُفْسِدِينَ قصص/ 77

در روزهاي گذشته شهر اصفهان شاهد حوادث غيرانساني و غيراخلاقي بود كه قلب هر انساني را جريحه‌دار ‌كرد و موجب تألم خاطر تمام مردم اين مرزوبوم شد. چند نكته پيرامون اين حوادث تلخ شايان ذكر است:

1. اين اقدام صرفا يك جنايت غير انساني در حق آسيب ديدگان نيست؛ بلكه ظلم بزرگي در حق تمام مردم است و باعث غم و اندوه اقشار مختلف جامعه شده است. افرادي كه ذره‌اي به مباني اخلاقي و اسلامي پايبند نيستند و مفاهيمي مانند ناموس و غيرت و امنيت در دايره‌ي فهم آن‌ها جايي ندارد آسايش و امنيت اجتماعي مردم را سلب كرده و به خود اجازه مي‌دهند تا به هرجنايتي دست بزنند. ضمن محكوم كردن اين اقدام، از مسئولين قضايي و انتظامي تقاضا داريم حداكثر توان خود را براي روشن شدن ابعاد مسئله به كار گيرند و با اعمال اشد مجازات براي اين جانيان، درس عبرتي به همه كساني كه به دنبال اخلال در نظم و امنيت كشور هستند، بدهند.

2. در فضايي كه احساسات همه‌ي مردم و دلسوزان انقلاب از اين واقعه‌ي تلخ جريحه‌دار شده است، لازم است روي نحوه نگاه به اين ماجرا و تحليل آن دقت كافي را لحاظ كنيم.

از اول انقلاب تا به حال به كرّات شاهد اين بوده ايم كه برخي گروه ها و جريانات براي جبران خلأ گفتماني و ضعف پايگاه اجتماعي خود با به راه انداختن و يا برجسته كردن برخي حوادث، به دنبال دستيابي به منافع و اهداف سياسي خود هستند و در اين مسير از به خطر انداختن جان و مال و امنيت مردم بي گناه هم ابايي نداشته اند. اين جريانات از اين حوادث به عنوان يك پروپاگاندا استفاده مي كنند و به نحوي به آن مي پردازند كه آن را به عنوان يك بحران اجتماعي نشان دهند. آنها با القاي احساس ناامني به طور مستقيم و يا غيرمستقيم جرياني را به عنوان تندرو معرفي كرده و از اين طريق با ايجاد شكاف اجتماعي كاذب و مديريت حب و بغض جامعه به اهداف سياسي خود دست مي يابند.

براي نمونه در دهه 60 بني‌صدر با ايجاد دوقطبي «طرفداران من و طرفداران بهشتي» سعي داشت تا بدنه‌ي اجتماعي خود را به هر نحو ممكن حفظ نمايد. يا در غائله كوي دانشگاه در سال 78 عده‌اي سعي داشتند تا با مقابل هم قرار دادن دانشجويان، به اهداف خود برسند. و به‌عنوان نزديك‌ترين شاهد ماجرا مي‌توان به فتنه 88 اشاره كرد كه در آن شكست‌خوردگان سياسي با مطرح كردن حوادثي مثل قتل ندا آقاسلطان و ترانه موسوي، با مديريت احساسات عمومي سعي در به خيابان كشاندن مردم و ايجاد درگيري بين گروه‌هاي مختلف داشتند.

در همه اين مقاطع برخي رسانه هاي داخلي و خارجي به صورت مستقيم و يا غير مستقيم و با استفاده از تكنيك هاي رسانه اي به گونه اي اخبار را پوشش مي دهند كه تصوير مد نظر آنها در ذهن مخاطب شكل بگيرد.

آنچه در اين شرايط ضروري است؛ دقت و بصيرت مردم و مسئولين است. همان طور كه مقام معظم رهبري در ديدار اخير با هيأت دولت فرمودند: «نبايد جامعه را به دو قطب تبديل كرد» مسئولين بايد نهايت دقت و حساسيت را در موضع گيري هاي خود داشته باشند تا جامعه را به سمت دوقطبي شدن سوق ندهند و از بيان سخنان دوپهلو كه به اين جريانات كمك مي كند خودداري كنند.

3. مدتهاست كه دشمنان خارجي انقلاب در تلاشند از ادعاي نقض حقوق بشر در ايران به عنوان اهرم فشاري در عرصه بين المللي استفاده كنند. حمله اسيدي به زنان آن هم در يكي از شهرهاي مذهبي ايران، دستاويز خوبي براي آنان است كه از آن براي تاييد ادعاي خود نزد افكار عمومي جهان بهره ببرند.

در همين راستا رسانه هاي خارجي با بيان اين تحليل كه اين حمله با هدف مقابله با بدحجابي و توسط مدعيان امر به معروف انجام شده است و با بيان آمار دروغين از تعداد مصدومين، احساسات مخاطب را جهت دهي كرده و زمينه لازم را براي بهره گيري سياسي آماده مي كنند.

با نگاهي به صفحات اول برخي روزنامه هاي داخلي به راحتي مي توان جرياناتي كه همين مسير را دنبال مي كنند تشخيص داد. تلخي ماجرا وقتي دوچندان مي شود كه اين رسانه ها با ادعاي بدحجاب بودن قربانيان موجب خدشه دار شدن كرامت و آبروي خانوادگي آنها شده اند.

در پايان ضمن قدرداني از تلاش هاي انجام شده و محكوميت مجدد اين اقدام، از قوه قضائيه انتظار مي رود با مجازات فوري عاملان اين پرونده زمينه تامين امنيت رواني جامعه را فراهم نمايد. بر مردم هم لازم است ضمن اعتماد به قواي انتظامي و قضائي كشور و پيگيري و مطالبه مجازات عاملين اين اقدام، هوشياري خود را حفظ كنند تا اين حوادث به ابزاري براي بدخواهان داخلي و خارجي ملت تبديل نشود.

شوراي بسيج دانشجويي شهيد چمران

دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)

 

تاریخ:
1393/08/05
تعداد بازدید:
372
منبع:
Powered by DorsaPortal