همزمان با روزهاي پر بركت مواليد شعبان: اولين هواپيماي بدون سرنشين دانشجويان واحد اصفهان پرواز كرد
همزمان با روزهاي پر بركت ولادت حضرت امام حسين(ع)، حضرت ابالفضل(ع) و امام سجاد(ع)، اولين هواپيماي بدون سرنشين دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) به پرواز در آمد.نخستين پهپاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) را گروهي هفت نفره از دانشجويان واحد اصفهان به سرپرستي محمد يزداني در طول 18 ماه طراحي و ساخته اند.

 

همزمان با روزهاي پر بركت ولادت حضرت امام حسين(ع)، حضرت ابالفضل(ع) و امام سجاد(ع)، اولين هواپيماي بدون سرنشين دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) به پرواز در آمد.

نخستين پهپاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) را گروهي هفت نفره از دانشجويان واحد اصفهان به سرپرستي محمد يزداني در طول 18 ماه طراحي و ساخته اند.

 

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) با اعلام اين خبر افزود: دانش ساخت پهپاد تلفيقي از علوم هوا فضا، الكترونيك و معماري است و اين پهپاد 100 درصد بومي است.

 

پيام نجفي هزينه ساخت اين پهپاد را حدود پنجاه ميليون ريال عنوان كرد و گفت: بومي سازي قطعات، افزايش مدت پرواز نسبت به نمونه هاي مشابه و استفاده از سامانه هاي پرواز خودكار ساخت داخل از ديگر مزاياي اين پهپاد است.

 

يزداني عضو هيأت علمي گروه برق دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) و مجري اين طرح با اشاره به اينكه اين پهپاد با هدايت اساتيد و مشاوره پايگاه هشتم شكاري ساخته شده است گفت: به كارگيري چوب بالسا در بدنه اين پهپاد و استفاده از سوخت الكلي در راه‌اندازي موتور آن، از مزاياي ساخت آن محسوب مي شود.

 

وي عنوان كرد: اين پهپاد توانايي پرواز مستمر به مدت نيم ساعت را دارا مي باشد و به گونه اي طراحي شده است كه در هر شرايط جوي عمليات خود را به خوبي انجام دهد و از اين پهپاد مي‌توان در بخش‌هاي ويژه مانند تصويربرداري جغرافيايي، امداد و نجات و مرزباني استفاده كرد .

 

يزداني افزود: هدف سرپرستان و اعضا گروه دانشجويي از ساخت اين هواپيماي بدون سرنشين تنها شركت در مسابقات كشوري، جهاني و كسب مدال نبوده است چرا كه سياست  اصلي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان)، انجام پژوهشهاي كاربردي بمنظور كارآفريني و توسعه صنعت و اقتصاد دانش بنيان است.

 

عضو هيأت علمي گروه برق دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) خاطر نشان كرد: دانش ساخت پهباد در جهان، دانشي رو به پيشرفت است اما دانشجويان پر تلاش ايراني در حال حركت به سمت بومي‌سازي اين دانش هستند بطوريكه با استفاده از تجربيات موجود و با ابتكار و خلاقيت هاي جديد در اين عرصه گامهاي موثري را در پيشبرد اين فناوري داشته‌اند.

 

اعضاي تيم دانشجويي پهباد دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) نيز هدف از ساخت اين هواپيما تك سرنشين را شركت در رقابت‌هاي گزينش كشوري دانسته و عنوان داشتند: پس از تكميل طرح آزمايشي ساخت اين هواپيما و مشاهده پيشرفت قابل ملاحضه اعضاي گروه در فراگيري علوم مرتبط با ساخت پهباد، اين طرح تبديل به يك طرح پژوهشي شد و هدف ما تنها ديده شدن نبوده، بلكه تمام سعي ما نمود علني اين شعار بود كه "جوان ايراني مي‌تواند" .

 

تاریخ:
1393/03/13
تعداد بازدید:
533
منبع:
Powered by DorsaPortal