دکتر فروغی ابری:جهاد علمی با تکیه بر روحیه بسیجی ضرورت امروز جامعه ماست
جهاد علمی، تولید علم، گسترش فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی، با تکیه بر روحیه بسیجی ضرورت امروز جامعه ماست.

دکتر فروغی ابری:جهاد علمی با تکیه بر روحیه بسیجی ضرورت امروز جامعه ماست

         جهاد علمی، تولید علم، گسترش فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی، با تکیه بر روحیه بسیجی ضرورت امروز جامعه ماست.

         رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان که در نشست تخصصی مدیران پژوهشی کانون های بسیج اساتید دانشگاههای استان اصفهان، سخن می گفت، افزود: امروزه و بلکه در ادوار مختلف زدگی بشر، علم کلید نجات بخش جوامع و قدرت بلامنازع در رقابتها بوده است و چه زیبا گفته است شاعر ایرانی: توانا بود هرکه دانا بود؛ توانایی نتیجه بلافصل دانایی است.

           فروغی ابری اظهار داشت: جایگاه علمی که جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر کسب کرده، نتیجه مجاهدات شبانه روزی اندیشمندان، پژوهشگران، اساتید دانشگاه، دانشجویان و محققین غالباً جوانی است که در پاسخ به ندای «نهضت تولید علم و جنبش نرم افزاری» رهبر معظم انقلاب اسلامی، مجاهدانه وارد میدان تولید علم شده اند و این افتخارات را برای کشورمان رقم زده اند.

    دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: اما ظرفیتها و استعدادهای بی انتهای جوانان محقق و پژوهشگر ما، به ما جرأت می دهد که همانگونه که مقام معظم رهبری بارها فرموده اند، با شهامت اعلام کنیم این تازه ابتدای راه است و جامعه علمی ایران اسلامی باید خود را برای رسیدن به قله های علم جهان آماده کند.

        فروغی ابری با اشاره به بیان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه روزی خواهد رسید که مسیر جریان علمی جهان تغییر خواهد کرد و کشورها برای دستیابی به علم و دانش جدید، چاره ای جز فراگیری زبان فارسی نخواهند داشت، خاطر نشان ساخت؛ نیاز حیاتی جامعه ما رشد علمی است و حرکت علمی باید جهاد گونه باشد و تشکیل «حلقه های علمی» توسط اساتید بسیجی دانشگاهها اقدامی صحیح و اصولی در پاسخ به این نیاز است.  

   رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) با تشریح فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی واحد خوراسگان، به تفاهم نامه های علمی واحد اصفهان، با دانشگاههای معتبر جهان و عضویت این دانشگاه در اتحادیه دانشگاههای جهان اسلام اشاره کرد و گفت: پروژه های تحقیقاتی صورت گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، پروژه هایی مهم و ارزنده است. در این دانشگاه در همه گروههای آموزشی اساتید و محققین کارهای بزرگی انجام داده اند که می توان به کشف اخیر یعنی پروژه انتقال ژن به حیوانات اهلی بدون استفاده از دستگاه ریزتزریق اشاره کرد.

       مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان افزود: این روش ابداعی برای اولین بار در دنیا صورت گرفته است و در صورت تجاری سازی، انقلابی در تولیدات دامی محسوب می شود.

      وی همچنین با اشاره به ارزیابی جدید صورت گرفته توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) گفت: در ارزیابی اخیر صورت گرفته توسط مرکز استنادی علوم جهان اسلام (ISC) دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان در میان 20 دانشگاه برتر کشور، بعنوان رتبه هشتم در تولید علوم انسانی شناخته شده و دکتر محمدرضا گل پرور عضو هیأت علمی این دانشگاه، بعنوان رتبه هشتم در میان دانشمندان پر تألیف و پر استناد در حوزه علوم انسانی شناخته شده اند.

        در این نشست که با حضور مدیران پژوهشی کانون های بسیج اساتید دانشگاههای استان اصفهان و به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) برگزار شد، احسان دوست رئیس سازمان بسیج اساتید استان اصفهان، با تقدیر از تلاشهای علمی و دستاوردهای برجسته دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان در زمینه تولید علم و پرورش نیروهای متخصص مورد نیاز کشور، از میزبانی این نشست تشکر کرد و زحمات فروغی ابری، ریاست این دانشگاه را قابل تقدیر دانست.

       رئیس سازمان بسیج اساتید استان اصفهان، با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص جهاد علمی و لزوم تولید علم در همه رشته ها و عرصه ها افزود: یکی از برنامه های بسیج اساتید برای تحقق دانشگاه اسلامی و شناسایی و جذب نخبگان و جلب همکاری آنان در راستای نیازهای کشور، تشکیل حلقه های علمی استاد محور در دانشگاهها است .

         احسان دوست گفت: تولید علم و تبدیل آن به فناوری، ارتباط با صنایع، برگزاری سمینارهای علمی توسط دانشجویان، برگزاری کارگاههای آموزشی و مانند آن از مهمترین اهداف تشکیل حلقه های علمی بسیج اساتید در دانشگاهها است .

       در این برنامه خانم داوری مدیر حلقه های علمی بسیج اساتید استان اصفهان با ارائه سخنانی مهمترین وظایف مدیریت حلقه های علمی بسیج اساتید را، پیگیری تشکیل شورای حلقه های علمی دانشگاه، جلب همکاری مسؤولین دانشگاه در این خصوص، هماهنگی در انجام بازدیدهای علمی و تخصیص بودجه به حلقه های علمی دانست.

تاریخ:
1392/07/15
تعداد بازدید:
133
منبع:
Powered by DorsaPortal