آغاز به کار اولین پژوهشکده طب سنتی و گیاهان دارویی در واحد خوراسگان
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان (اصفهان) از آغاز به کار اولین پژوهشکده مردمی در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی در این واحد خبر داد.

با صدور پروانه فعالیت «موسسه ترویج سلامت طب الصادق (ع)»، از سوی استانداری اصفهان، اولین پژوهشکده مردم نهاد با موضوع طب سنتی و گیاهان داروئی، فعالیت خود را در واحد خوراسگان آغاز کرد.

دکتر احمدعلی فروغی ابری افزود: این مؤسسه، یک نهاد خیریه با اهداف پژوهشی، تحقیقاتی و کارآفرینی در زمینه سلامت است که در 4 کار گروه تخصصی «طب سنتی»، «غذای سالم»، «گیاهان داروئی» و «داروسازی» ، فعالیت می کند.

دبیر هیأت امناء دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: سرپرست هر یک از 4 گروه این مؤسسه، از اساتید برجسته و اعضای هیأت علمی دانشگاه هستند.

وی هدف از تأسیس این مؤسسه را، ترویج غـذای سالم، احیای طب سنتی، ترویج فرهنگ کارآفرینی در زمینه طب اسلامی، حمایت از شرکت های دانش بنیان که در این زمینه فعالیت می کنند، برگزاری سمینارها و کارگاههای ترویجی، انجام طرحهای پژوهشی عام المنفعه، هدایت خیرین به سوی کارآفرینی در بخش طب سنتی، حمایت از تولیدات دارویی سنتی و درمانهای اسلامی دانست و افزود: بـانی این مجموعه خیریه واحد خوراسگان (اصفهان) است که با همکاری دیگر نهادهای مردمی مانند خیریه کارآفـرینی باقرالعلوم (ع)، به این کار همت گمارده است .

رئیس واحد خوراسگان با این بیان که طب سنتی، دانشی آمیخته با هنر و ذخیره ای برخاسته از حکمت اسلامی ایرانی بوده و توانایی لازم را برای حلّ بسیاری از معضلات را در عرصه ی بهداشت، پیشگیری، تشخیص و درمان دارا است، یکی دیگر از اهداف مهم ایجاد این مؤسسه را اشتغال زایی در زمینه طب سنتی، تولید و کشت گیاهان دارویی و ترویج شیوه های درمانی سنتی قلمداد کرد.

دکتر فروغی ابری افزود: همانگونه که دانشمندان این عرصه می گویند، طب سنتی ایران، ریشه ای ده هزارساله دارد که انسان را فقط از بعد مادّی نمی نگرد بلکه به ابعاد دیگر وجود او به عنوان خلیفه ی الهی نیز توجه دارد. در این دیدگاه، حفظ سلامت، مقدم بر درمان است و توجه به روش زندگی و تأمین هوای سالم، تغذیه درست، فعالیت کافی، استراحت به اندازه و تعادل حالات روحی ـ روانی، شعار طب سنتی ایران است.
وی از همه کسانی که با نیات خیر قصد خدمت به عرصه بهداشت و درمان جامعه را دارند دعوت به همکاری کرد و ادامه داد: موسسه ترویج سلامت طب الصادق(ع)، این آمادگی را دارد که از میان علاقمندان فعالیت در این امر خیر، با هر رشته و گرایشی که باشند، عضوگیری کند.

 

تاریخ:
1392/04/12
تعداد بازدید:
1060
منبع:
Powered by DorsaPortal