چهارمین کنگره ملی و اولین کنگره بین المللی بازیافت و استفاده از مواد آلی در کشاورزی
با حضور محققان داخلی و خارجی در مرکز همایش های بین المللی تالار امیرکبیر این واحد دانشگاهی برگزار گردید
 چهارمین کنگره ملی و اولین کنگره بین المللی بازیافت و استفاده از مواد آلی در کشاورزی با حضور محققان داخلی و خارجی در مرکز همایش های بین المللی تالار امیرکبیر این واحد دانشگاهی برگزار گردید.

در آیین افتتاحیه این همایش دکتر احمدعلی فروغی ابری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان ضمن خیر مقدم به محققین داخلی و خارجی گفت : برای ارتقاء سلامت جامعه ، توجه به مسائل زیست محیط نقش موثری دارد که بازیافت به عنوان عاملی تاثیرگذار بر زندگی آحاد بشر بایستی به نحو قابل توجهی به آن توجه داشت .

وی با بیان این مطلب که آموزش شهروندی در مسائل بازیافت می تواند نقش موثری ایفا کندافزود : تمامی متخصصین در جهان به دنبال راهکاری هستند که به واسطه آن بتوانند دانش بشری را در این خصوص ارتقاء دهند که به واسطه ایجاد نشاط شهروندی به دنبال اجرای این هدف مهم هستند .

وی داشتن برنامه استراتژیک در بازیافت و استفاده از مواد آلی در کشاورزی را موثر توصیف کرد و تصریح کرد : برگزاری چنین همایش هایی می تواند راهکارهایی را ارائه دهد که در آینده نه چندان دور چراغ راه بشریت باشد .

در ادامه دکتر پیام نجفی دبیر علمی کنگره با برشمردن برخی از اهداف کنگره افزود : ارائه راهکارهای جدید در جهت بهره برداری هرچه مطلوب تر از مواد آلی تجدید شونده در کشاورزی از جمله دغدغه های متخصصین داخلی و خارجی بود که به واسطه آن مقالات زیادی از سراسر جهان و کشور به دبیرخانه کنگره ارسال گردید

وی با بیان این مطلب که توجه به فن آوری های نو بر فرآیند بازیافت می تواند تاثیرات چشمگیری در این مقوله باشد افزود : استفاده از پسماندهای شهری در کشاورزی روش موثر در بهینه سازی امر بازیافت مواد آلی است .

معاون پژوهش و فن آوری واحد خوراسگان افزود : کنگره پیش رو پیش از این سه بار بصورت ملی طی سالهای 79 ، 83 و 87 برگزار گردید و امروز چهارمین کنگره ملی و اولین کنگره بین المللی را در این واحد دانشگاهی برگزار می کنیم .

وی میهمانان شرکت کننده از سراسر جهان را از کشورهای هنگ کنگ ، آمریکا ، کانادا ، یونان ، کویت ، سودان و انگلیس ذکر کرد و گفت : 125 مقاله بصورت زبان اصلی به دبیرخانه کنگره ارسال شده است .

وی تعداد مقالات وارده از کشور ایران را 53 مقاله عنوان کرد که از این تعداد 34 مقاله آن در قالب سخنرانی ارائه می شود .

دبیر علمی کنگره تصریح کرد : در حاشیه این کنگره ، نمایشگاههای جمعی ، برگزاری میزگردهای تخصصی ارائه 8 سخنرانی کلیدی و راه اندازی آزمایشگاه معتمد محیط زیست و نیز افتتاحیه مرکز تحقیقات پسماند و پساب از جمله دستاوردهای این تجمع بزرگ علمی است .

وی در پایان گفت : پروفسور Canoulis مدیر محیط زیست حوزه بالکان یونسکو سخنرانی کلیدی خود را جهت محققین ارائه خواهد داد و مقالات برگزیده همایش در مجله Recycling of organic waste in Agri culture چاپ می شود .

در ادامه مراسم افتتاحیه دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار اصفهان با اشاره به روز پاک و هفته پاک در اردیبهشت ماه گفت : عدم رعایت مباحث زیست محیطی در دنیا موجب مشکلات عدیده ای برای جوامع بشری شده است و امروز تمامی متخصصین به دنبال رفع معضلات بوجود آمده ناشی از این عدم توجه هستند

شهردار اصفهان با اشاره به تعدادی از سور قرآنی افزود : در آیات قرآن و تعدادی از سوره های این مصحف شریف به مباحث طبیعی و طبیعت توجه زیادی شده است و این مبین این مطلب است که بشریت باید به این مقوله توجه کافی داشته باشند .

وی میزان شهرنشینی در کلان شهر را بیش از 80% عنوان کرد و عنوان داشت در سال 2030 این میزان به بیش از 82% افزایش خواهد داشت و عدم توجه به این بازیافت می تواند مشکلات فراوانی را برای ما داشته باشد .

وی در پایان با اشاره به شش هدف کلان در شهر اصفهان استفاده از انرژی پاک ، افزایش بهره وری در آب ، آموزش محیط زیست ، بهبود وضعیت حمل و نقل ، کاهش پسماند و توسعه فضای سبز شهری را از دستاوردهای حوزه شهری اصفهان در سال 95 عنوان کرد .

لازم به ذکر است این همایش به مدت 2 روز ، 7 و 8 اردیبهشت ماه در محل تالار امیرکبیر این واحد دانشگاهی در حال برگزاری می باشد .

تاریخ:
1391/02/07
تعداد بازدید:
1072
منبع:
Powered by DorsaPortal