مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی شهر اسلامی در تاریخ نهم اسفند ماه جاری در محل سالن همایش های بین المللی امیر کبیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان ( اصفهان ) برگزار شد.
در این آیین که جمع کثیری از مسئولان و مدیران شهرداری اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان ( اصفهان ) و مدیران ارگانها و نهادها ، پژوهشگران استان و دانشجویان و نمایندگان رسانه های خبری حضور داشتند دکتر سقائیان نژاد ..........

مراسم افتتاحیه دومین همایش ملی شهر اسلامی در تاریخ نهم اسفند ماه جاری در محل سالن همایش های بین المللی امیر کبیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان ( اصفهان ) برگزار شد.

در این آیین که جمع کثیری از مسئولان و مدیران شهرداری اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان ( اصفهان ) و مدیران ارگانها و نهادها ، پژوهشگران استان و دانشجویان و نمایندگان رسانه های خبری حضور داشتند دکتر سقائیان نژاد ، شهردار اصفهان به طرح موضوع این همایش پرداخت و گفت : اسلام دکترین زندگی و سازندگی است و مهندسی شهر اسلامی جز با تعاون و تعامل همه مبتکران مسلمان و نهادهای علمی و فرهنگی تشکیل نمی شود .
 
 

وی با اشاره به نقش پیشروانه اصفهان و سوابق و آثار تاریخی و ارزش های فرهنگی آن درتأسیس شهر اسلامی خاطر نشان کرد که ما به دنبال آرمان شهر اسلامی نیستیم چون دسترسی به آن امکان پذیر نیست بلکه تعیین یک الگوی مناسب عملیاتی و قابل دسترس می تواند مطلوب و ارزشمند باشد.

شهردار اصفهان چهار هدف تعیین شده برای تحقق شهر اسلامی را بر شمرد وگفت : که استقبال بسیار خوبی از فراخوان این همایش به عمل آمده به طوری که حدود 700  مقاله رادریافت کرده ایم که 31 مقاله آن دراین همایش ارائه خواهد شد.

در ادامه این مراسم دکتر منتظرالقائم ، دبیرعلمی همایش گفت : جامعه سازی انسان سازی و تمدن سازی از اصول دعوت انبیاء الهی است تا در پرتو آن انسان های خودآگاه و خدا آگاه تربیت شوند.

وی یادآور شد راهبرد ما در تحقق شهر اسلامی بر خلاف شهرهای مدرن امروزی بریدن و غفلت از آسمان نیست بلکه وصل به آسمان و ارتباط با خداست .

دبیر علمی همایش خاطر نشان کرد که همه مظاهر شهر اسلامی باید بتواند مسیر تسلیم و ارتباط با خدا را هموار سازد. ایشان در پایان یاد آور شد که تعداد 169  چکیده از بهترین مقالات رسیده در این زمینه را در کتابی انتشار داده ایم تا در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران قرار گیرد.

دکتر قالیباف شهردار تهران سخنران بعدی بخش اول مراسم افتتاحیه بود وی با درود به امام و شهدا ، از ایثارگری های شهید خرازی تجلیل کرد وگفت همه ما مدیون شهدا هستیم .
 

شهردارتهران افزود :  ما دو دغدغه داریم یکی شهر و یکی شهروند و به نظر من همانطور که هر شهروند ظاهر وباطنی دارد که در جای خود از اهمیت برخوردار است هر شهر نیز پیداها و پنهان هایی دارد که نمی توان از آن غفلت کرد.

وی خاطر نشان کرد که حیات هر شهری بستگی به انسانیت دارد زیرا روح هر جامعه اسلامی در انسانیت نهفته است که این گوهر ارزشمند زمانی حفظ خواهد شد که از یک هدایت قدسی برخوردار شود و این هدایت در پرتو آموزه های اسلام ، قرآن و توجه به روایات معصومین (ع)  حاصل خواهد شد.

ایشان تاکید کرد که پیشرفت مادی هر چند امری ظارهی است اما بدون شک لازم و مطلوب است و برای رسیدن به آن بایدتلاش کنیم ولی بدانیم که این پیشرفت ها وسیله است نه هدف و هدف رشد و تعالی شهروندانی است که در هر شهر زندگی می کنند و ما نباید از آن غفلت کنیم .

این مراسم با قرائت پیام آیه ا... شاهرودی و سخنرانی چند نفر از صاحب نظران ادامه یافت و در بعدازظهر روز افتتاحیه سه کمیسیون تخصصی طی دو نوبت محورهای این همایش را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

لازم به ذکر است که این همایش از سوی دبیرخانه دائمی شهر اسلامی واقع در شهرداری اصفهان با مشارکت چهارده نهاد علمی و فرهنگی استان از جمله دانشگاه آزاد اسلامی واحدخوراسگان ( اصفهان )  که نقش مهمی در برگزاری آن داشت برپا گردید.

تاریخ:
1391/12/10
تعداد بازدید:
356
منبع:
Powered by DorsaPortal