تازه‌هاي نشر دانشگاه آزاد اسلامي: تئاتر و سينما در ايران و جهان منتشر شد
كتاب «تئاتر و سينما در ايران و جهان» به قلم دكتر فائزه تقي‌پور از سوي انتشارات دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) منتشر شد.

كتاب «تئاتر و سينما در ايران و جهان» به قلم دكتر فائزه تقي‌پور از سوي انتشارات دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) منتشر شد.

روابط عمومي و اطلاع رساني، اين كتاب كه به «بررسي تاريخ و زمينه‌هاي شكل‌گيري تئاتر و سينما در ايران و جهان» پرداخته، در 12 فصل تنظيم شده است و در نگارش و تدوين آن، تلاش شده آن دسته از مطالبي كه بيش از ساير موارد با فرهنگ ارتباط وثيق و مستقيم دارند، مورد اشاره قرار گيرند.

فائزه تقي‌پور نويسنده كتاب «تئاتر و سينما در ايران و جهان» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري آنا، در معرفي اين اثر گفت: «حجم مطالب مرتبط با تاريخ تئاتر در ايران و گستردگي و تنوع اين موضوع در سراسر ايران، بسيار مهم بود؛ به شكلي كه هر شهر و روستايي براي خود، گونه‌اي از نمايش‌هاي طبيعي يا رسمي داشت كه در قالب آداب و رسوم، گاه هنوز نيز اجرا مي‌شود. شايد به عنوان يك كار فرهنگي لازم باشد كه هنرهاي آييني و نمايش ايران به صورت استاني بررسي شده، براي هر منطقه ايران، كتابي مجزا پيرامون نمايش و آيين‌هاي سنتي آن منطقه پيش‌بيني شود. همچنين تنوع آيين‌ها و نمايش‌هاي ايران در مقايسه با ساير كشورها بي‌نظير است

عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) خاطر نشان كرد: «در فصل اول اين كتاب با عنوان «تئاتر در جهان» علاوه بر اشاره‌هايي به خاستگاه‌هاي تئاتر در نقاط مختلف جهان، به صورت مجزا به بيان ريشه‌ها و خاستگاه‌هاي هنرهاي نمايش در ادوار مختلف تاريخ در نقاط و كشورهاي متعدد پرداخته شده است. فصل دوم كتاب به معرفي «انواع نمايش‌هاي ايراني و برخي آيين‌هاي مربوط به تقليد» و فصل سوم نيز به معرفي «برخي آيين‌هاي مربوط به عزاداري محرم» اختصاص يافته است. در فصل چهارم، موضوع «رقص‌ها و حركات فيزيكي و نمايشي» و در فصل پنجم، موضوع «برخي آيين‌هاي مربوط به سوگ در ايران» مورد توجه قرار گرفته است. فصل ششم كتاب به معرفي انواع «نمايش‌هاي فردي» از جمله معركه‌گيري، نظم‌خواني، شاهنامه‌خواني، نقالي و ديگر نمايش‌هاي فردي اختصاص يافته است. فصل هفتم، در برگيرنده‌ معرفي انواع «بازي‌هاي متداول در ايران» و فصول هشتم و نهم كتاب نيز شامل «هنرهاي نمايشي مرتبط با اقوام و مناسبت‌هاي ملي- محلي» و «تئاتر نمايشي» است

تقي‌پور افزود: «در فصل دهم كتاب، «تاريخ سينما در جهان»؛ در فصل يازدهم «تاريخ سينما در ايران» و در فصل پاياني كتاب نيز موضوع «مباحث علمي مرتبط با سينما» مطرح شده است

به گزارش آنا، فائزه تقي‌پور، دانش‌آموخته‌ دكتري علوم ارتباطات و عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان(خوراسگان) است كه تا پيش از اين، كتاب‌هايي همچون «واكاوي‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي مجازي» (با همكاري عباس زماني) و «مطالعه قوم‌نگارانه‌ي فرهنگ نامگذاري» (با همكاري با نگين فروغي) را به بازار نشر عرضه كرده است.

كتاب «تئاتر و سينما در ايران و جهان» را انتشارات دانشگاه آزاد اسلامي اصفهان با شمارگان 1000 نسخه، به بهاي 360 هزار ريال منتشر كرده است.

 
تاریخ:
1396/11/02
تعداد بازدید:
81
منبع:
Powered by DorsaPortal